Необходими са нормативни промени за опазване на дърветата в градската среда
Форумът беше организиран от "Климатека"- отворена платформа, чиято цел е да направи науката за климата достъпна за всички.
Санкцията в съществуващата нормативна уредба за унищожаване на едно дърво е 80-300 лева. Предвижда се тя да бъде увеличена до около 4000 лева, а в изключителни случаи – до 10 хил. лева. Панайотов посочи, че на територията на Столичната община има над 5,5 милиона дървета, като 640 хиляди от тях са в София. Подробности за дърветата няма, а извършването на истински анализ е невъзможно, тъй като регистърът им не е пълен, допълни той.
Панайотов каза, че трябва да има работеща нормативна уредба, насочена към конкретни действия – пряко третиране на дървесната растителност като основен градивен елемент на зелената система на градовете, създаване на работещи наръчници за служители и за граждани, налагане на сериозни превантивни санкции при небрежно или умишлено нараняване на дърво, осигуряване на торба за забавено поливане на новопосадените дървета, създаване на експертни каталози, медийни кампании,
Очаква се засушаванията, както и интензивните бури, да зачестят, което ще доведе до по-голяма уязвимост за дърветата. По думите на специалиста дърветата ще станат по-уязвими за патогенни атаки, предимно гъбни, а това ще доведе до съкращаване на жизнения им период.
В градска среда дърветата имат силно намалено пространство за корените, често им липсва почва, подложени са на засилен стрес заради суша, третиране със смеси с високо съдържание на соли, добави Панайотов. Заради непознаване на дърветата и техните особености хората намаляват короните им по неподходящ начин и в неподходящ период от годината. Оформянето на короната трябва да започне, когато дървото е младо, а след това е необходимо и да се поддържа.
Често биват наранявани стеблата на дърветата по време на строително-ремонтни дейности, каза още той. По думите му, ако едно 15–годишно дърво, което се очаква да живее още 50-60 години, бъде наранено, гъбите ще проникнат в него и то ще живее 30-40 години.
В новопостроените столични квартали почти липсват дървета, както и място за засаждането им, каза още Панайотов. Чрез идеята за "зелени клинове", която фигурира в градоустройствения план на София още от 1938 г., е трябвало от Витоша, Люлин и Плана до централната градска част да се осигури свеж въздух. Тази идея остава недовършена, а с развитието на строителството в южните части на София е невъзможна да се довърши, добави Панайотов.
Около 20 хиляди души в Европа са загинали заради горещите вълни през лятото на 2022 г., каза Панайотов. По думите му, ако затоплянето в градска обстановка продължи, смъртността заради горещите вълни за година в страните от ЕС ще се повиши до 90 хиляди души.
Едно от най-ефективните средства за намаляване на нагряването в градовете е увеличаването на броя на дърветата, каза още той и посочи, че ако броят на дърветата се повиши с една трета, ще се намали топлинният ефект, както и рискът от повишаване на смъртността.