Националната компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) се включва в Международния ден за безопасно преминаване през жп прелезите, който се провежда днес. 
Денят се отбелязва по инициатива на Международния съюз  на железниците (UIC), съвместно с железопътния и автомобилния сектор, в повече от 40 страни в света, като НКЖИ ще се включи за петнайсета поредна година в инициативата, съобщават от пресцентъра на компанията. „Релсите са за влаковете“ е мотото на Международния ден за безопасно преминаване през железопътните прелези (ILCAD) за 2023 г., а вниманието е насочено към шофьорите на тежкотоварни и селскостопански машини. 
Първият Международен ден за безопасно преминаване през железопътните прелези се е състоял на 25 юни 2009 г. в 28 страни. Основната цел на инициативата е да покаже, че инцидентите могат да бъдат избегнати, като се спазват правилата за движение и се ограничи опасното поведение на участниците в движението при преминаване през жп прелезите и пространството  около тях.
Разгънатата дължина на железопътната мрежа в България е 6446 км. На територията на страната има 752 прелеза, стопанисвани от НКЖИ. От началото на годината до 13 юни са се случили 12 произшествия на жп прелези, причинени от нарушаване на правилата за безопасност от водачите на пътни превозни средства, независимо от монтираните системи за видеонаблюдение на 52 прелеза и активното участие на НКЖИ с различни кампании през годините. 
По данни на Международния съюз на железниците (UIC) през 2021 г. повече от една четвърт (27%) от всички значими железопътни произшествия и почти една трета (32%) от всички смъртни случаи при инциденти са се случили на железопътни прелези. Това са 276 смъртни случая на прелези само за една година. Външни причини (неразрешеното преминаване на жп прелези) са причината за близо 80% от произшествията, 96% от всички смъртни случаи и 86% от тежките наранявания. Базата данни по отношение на безопасността на UIC събира статистически данни за безопасността на железопътния транспорт от над 30 държави. В световен мащаб броят на жертвите е многократно по-голям.
Двама души загинаха в началото на юни при удар между пътнически влак и микробус на жп прелез между Плевен и Пордим. Тогава пътнически влак по направление София – Варна удря микробус на жп прелез с редовно задействана сигнализация АПС (звук и светлина). Жертви на удара стават двама души, пътуващи в микробуса.