СДС: Даването на басейна на „Общински пазари“ е път към фалит и приватизация
„Чрез даване на управление на бъдещия басейн на ОП „Общински пазари“, което му е неприсъща дейност според нас, но явно според Общината е присъща за тях, се цели малко или много разхлабване на финансовото състояние на дружеството или с две думи неговото фалиране и по нататъшно приватизиране или на наши хора да го разпродадем, просто казано“, заяви на пресконференция на групата общински съветници от СДС нейният съпредседател Станимир Станчев.
„За 2020 година печалбата на „Общински пазари“ е 176 000 лв., за 2021 печалбата е около 160 000 лв. Новата 2022 г. с новите непривични и нетипични дейности и с 60 000 лв. печалба от Пролетния панаир или т.н. Варненски панаир /според СДС за участие в тарлата, както е известен панаирът, са толерирани фирми от морската столица за сметка на местните - б.р./, е 73 000 лв. Тази наша теза, която казахме преди една година, че с тези непривични дейности и басейна се цели финансовата дестабилизация на дружеството в перспектива се случва“, заяви Станчев.
СДС са внесли в петък официално питане към администрацията, като очакват отговори на въпросите си свързани с басейна - има ли проект, има ли приемо-предавателни протоколи и др. Поставя се и въпросът за забавянето на началото на строителството от предварително обявените срокове и закъснението от близо 6 месеца.
„Винаги съм смятал, че основният проблем с актовете и санкциите е тяхната събираемост и тука смея да твърдя, че Общината категорично не си е свършила работата“, коментира Станчев по повод внесените предложения за изменения в наредбата за шум, която предвижда сериозно повишение на глобите.
Той изнесе статистика за наложените за неспазване на ограниченията за вдигане на шум глоби.
През 2019 година /когато Пенчо Милков спечели местните избори/ са издадени 64 акта, още същата година са платени 23. През 2020 година са платени 18 глоби при издадени 71 наказателни постановления. За 2021 година постановленията са 70, платените глоби - 12 платени. През 2022 година има 38 издадени наказателни постановления и 5 платени глоби. За първата половина на тази година има 6 акта и 1 платена глоба.
Според Станчев общината се води към лошо финансово състояние и от следващата година ще има „ударно повишаване на данъците“.
Като пример за неефективно харчене на пари беше дадена Общинска полиция.
„Общинска полиция, мисля, че около 1 млн.лева е бюджетът и ако погледнем какво е свършила, ей това го виждаме - 20 лева приход за един милион лева разход“, посочи Станчев.
Елеонора Николова и колегите й коментираха и Наредба 6 и списъците от желаещи русенци, които искат да закупят общинското жилище, в което са настанени. Желаещите са малко над 500 човека. Въпросните хора са обмислили тази възможност и биха могли да обслужват евентуален кредит, което от своя страна води до заключението, че те не трябва да са в тази категория от крайно нуждаещи се, които трябва да бъдат подпомогнати, анализира Николова и препоръча да се увеличи строителството на нови жилища.
„Според направените по искане на ВМРО промени в наредбата Общината има право да продава до 110% от придобитите през годината жилища. Тази година Общината е придобила 4 апартамента. Значи тази и следващата година, тя може да продаде 4. И дори сега да се приеме предложението с предимство да са панелните жилища, то ще се получи един списък с 400-500 желаещи, от които само 4 ще стискат палци и ще се надяват да купят тези жилища“, обясни ситуацията Деян Недков.