Програмата „Гледане с разбиране" прави серия от събития и лекции за деца и възрастни през лятото
„Гледане с разбиране" е програма на фондация „Изкуство - дела и документи" за образование в музея и в сферата на съвременното изкуство. В рамките ѝ се провеждат тематични музейни турове и лекции, детски програми, посещения за хора от третата възраст, както и експериментални формати като аудио пърформанси, пърформанс-лекции, съобщават от образователната програма.
В програмата това лято са включени занимания с художничката Калина Терзиева, която ще провежда детски работилници в изложбата „Анимализмът” в СГХГ, изследваща животните в българското изкуство. Терзиева ще предложи на децата нетрадиционно ателие, в което малките участници и родителите им ще рисуват през движение и танц. По този начин художничката ще запознае децата с пърформативни практики в изобразителното изкуство и ще направи връзка между историческия контекст и съвременното изкуство. Наред с работилниците за деца, Терзиева ще предложи и уъркшоп за възрастни. Тези занимания са планирани за 17 и 24 юни (за деца), както и на 25 юни (за възрастни), съобщават организаторите.
В програмата влиза и изложбата „Генко Генков. Отвъд видимото“, посветена на 100-годишнината от рождението на Генко Генков. Посетителите в СГХГ ще могат да се потопят в изложбата и чрез специалния аудиогид, създаден от екипа на популярния подкаст „Градски детектив” като част от новия проект на „Гледане с разбиране” с фокус върху аудио съдържание. Докато разглеждат картините, посетителите ще могат да разберат повече за живота, творчеството и наследството на Генко Генков през разговори с куратори, изкуствоведи, откъси от архивни материали. Аудиогидът е безплатен и всеки може да го слуша на телефона си чрез сканиране на QR код или в каналите на „Градски детектив”, уточняван от СГХГ.
Тематични детски работилници с Мария Вълкова, турове в изложбата с Теодосий Георгиев, както и традиционните за програмата специални посещения за хора в третата възраст също присъстват в програмата на Гледане с разбиране“. Една от основните цели на “Гледане с разбиране” е да включи възрастните хора в културния живот, така че в рамките на изложбата за Генко Генков ще се организират безплатни посещения за хора в третата възраст, групи от пенсионерски клубове, домове за възрастни хора.
От тази година в програмата „Гледане с разбиране” стартира и поредица от разходки-лекции с кураторката Десислава Димова. Първата лекция ще се състои на 24 юни в Национален археологически институт с музей при БАН. Димова ще предложи маршрут, преминаващ през някои от основните експонати в музея, но разпростиращ се тематично до съвремието, а може би напред във времето. Лекцията взема за отправна точка праисторическите находки в Археологическия музей и предлага да спекулираме върху връзката ни с предметния свят. Разказът на Димова ще започне от богинята майка в древността и ще се разклони тематично и хронологично, разглеждайки различни духовни, културни и художествени практики в търсене на цялост и чувство за принадлежност към света, казват организаторите на събитието. /ВСР