Реформата в Конституцията трябва да носи перспектива, смята бившият премиер Иван Костов
Виждат ли ви се подготвени народните представители да се заемат с ремонт или написване на нов обществен договор между обществото и политическата класа, имат ли капацитет, виждате ли големи имена, авторитети, специалисти по конституционно право, по държавно устройство, продължи бившият премиер. По думите му нещата са сложни и един от рисковете е именно кой ще направи тази конституционна реформа. Според него е несериозно да бъде премахнат институтът „главен прокурор“.
Най-големият проблем на тази Конституция – не може да се напише такава, каквато е в европейските страни, и да се сложи у нас. Не може да вземеш чуждия договор и да го сключиш със собственото си общество, обясни Костов. От друга страна, подчерта той, трябва да се отразява народната психология, как хората приемат едни или други норми, в противен случай рискуваме да се направи ретроградна конституция, която няма да ни позволи да вървим напред, каза бившият премиер.
Един от най-големите рискове за страната е на път да се разреши - да се разруши мафиотската пирамида, която е окупирала институциите, подчерта още Иван Костов.
Той смята, че България не е изправена пред катастрофален риск, независимо че институциите воюват помежду си. Едва ли, според Иван Костов, ще се повторят катастрофалните ситуации от 1997 г., ако не ескалира войната в Украйна и Русия не използва ядрено оръжие, например. Русия очакваше, че ще предизвика катастрофа в Европа, отбеляза той. Оказа се, че Европа с гъвкавата си икономика се адаптира по-бързо от очакваното – за около 10-11 месеца, допълни Костов.
В същото време той обърна внимание на демографскага криза, която назова като един от най-сериозните рискове за страната ни.
В България в момента, по думите му, има политическа криза, не може да се излъчи кабинет, който да изкара пълен мандат. Той добави, че има риск страната ни да остане в периферията на ЕС, да стане ненадежден партньор, но вероятността, според него, е ниска до средна.
Иван Костов смята за напълно ненужен референдум за еврото . Ако искаха независимост, трябва първо да бъде проведено допитване за излизане от Валутния борд, защото чрез него сме наполовина в еврозоната, посочи Костов.