Участниците в тактическото учение „Шабла 2023“ започнаха изпълнение на експериментални и бойни стрелби. Преди официалното начало на полетите бойците бяха поздравени от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Учението наблюдават висши офицери от Въоръжените сили, сред които командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков и началникът на Щаба на Военноморските сили (ВМС) кап. I ранг Камен Кукуров. Присъстват още представители на държавни институции и медии. Сред гостите е и делегация от Република Сърбия, начело с държавния секретар на министерството на отбраната Неманьа Старович. Ръководител на учението е генерал-майор Димитър Петров, командир на Военновъздушните сили. 
По традиция учението се провежда на зенитния полигон на Военновъздушните сили (ВВС) край Шабла, като основната му цел е усъвършенстване на взаимодействието между формированията от Българската армия.
Бойната техника, с която ВВС участват в „Шабла - 2023”, включва различни зенитно-ракетни комплекси, както и изтребителите МиГ-29, щурмоваците Су-25 и вертолетите Ми-17 и Ми-24. Стрелбите въздух-въздух на МиГ-29 са по парашутни мишени и се изпълняват с управляемо ракетно въоръжение.
В рамките на учението формированията за противовъздушна отбрана на Сухопътните войски тренират своите професионални умения за поразяване на въздушни цели с три зенитно-ракетни комплекса, както и с ракетен комплекс 9К79 „Точка“, чиито мишени са надводни цели.
По време на учението ВМС осъществяват радиолокационен надзор и наблюдение с два брегови поста, както и контрол на корабоплаването с два плавателни съда. Военните моряци също ще изпълнят стрелби, а с един вертолет и катер ще имат готовност за аварийно-спасително осигуряване на полетите на ВВС.
Едновременно с „Шабла - 2023“ се провеждат и съвместни бойни стрелби със зенитно-ракетни формирования и авиация от Сръбските въоръжени сили по единен график. Бойната им авиация се включва със самолети МиГ-29, чиито цели са светещи парашутни и радиоуправляема мишени, имитиращи въздушен противник.
Военнослужещите от двете страни, участващи в съвместните бойни стрелби в рамките на учението, са повече от 1200.