България участва в среща на министрите на външните работи и по европейски въпроси на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа
На срещата на министрите на външните работи, домакинствана от Дритан Абазович, министър-председател на Черна гора и министър на външните работи, бе обсъдено сътрудничеството в Югоизточна Европа, възможностите за неговото развитие, европейската интеграция на региона, както и последиците от руската война в Украйна, се посочва в съобщението.
В изказването си Славена Гергова открои ролята на регионалното сътрудничество за постигането на стабилност, сигурност и просперитет в ЮИЕ и подчерта ключовата роля на Процеса, като водещ политически формат за изграждането на доверие между страните участнички. Тя изтъкна подкрепата на страната ни за европейското бъдеще на всички държави от региона, основана на индивидуалния напредък в изпълнение на условията и критериите за членство. Гергова се спря на необходимостта от спазването на правата на човека, в това число върху негативните последици от говора на омраза и престъпленията от омраза. Тя изтъкна необходимостта от повишаване на свързаността в региона във всичките ѝ измерения – енергийна, транспортна и дигитална, като фактор за постигане на икономически растеж и устойчиво развитие.
Основна тема на срещата на министрите по европейски въпроси, чийто домакин бе Ана Новакович Джурович, министър по европейските въпроси на Черна гора, бе евроинтеграцията на региона. Бяха отправени силни политически послания за ускоряване на процесите на присъединяване в ЕС и бяха предложени конкретни мерки за преодоляване на негативните последици от войната в Украйна. Славена Гергова изтъкна нуждата от укрепване на върховенството на закона и прилагане на принципите на добросъседство, регионално сътрудничество и помирение. Тя допълни, че войната в Украйна е доказала значението на приобщаването на партньорите към Общата външна политика и политика на сигурност на ЕС като ключов фактор за цялостната динамика на отношенията им със Съюза.
Славена Гергова пожела успех на предстоящото председателство на Скопие на ПСЮИЕ (1 юли 2023 - 30 юни 2024 г.) и потвърди готовността на България да поеме ротационното председателство на Процеса в периода 2025-2026 г., когато ще бъде отбелязана и неговата 30-а годишнина.
Процесът за сътрудничество в Югоизточна Европа е създаден през юни 1996 г. с цел задълбочаване на отношенията и сътрудничеството между страните от региона. В инициативата участват Република Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина, България, Гърция, Косово, Молдова, Румъния, Сърбия, Словения, Турция, Хърватия и Черна гора.