За първи път на български език излиза пълното издание на „Произходът на тоталитаризма“ от Хана Арент
Премиерата е с участието на преводачите на книгата Камен Лозев и Ирина Васева, както и директорът на Дипломатическия институт Таня Михайлова. Модератор ще бъде Николай Ценков.
„Произходът на тоталитаризма“ включва трите ѝ основни части – „Антисемитизмът“, „Империализмът“ и „Тоталитаризмът“. Това е най-ранният труд на Хана Арент, публикуван през 1951 година. Разгледани са предпоставките за възникването и последвалия възход на антисемитизма в Европа през XIX век, пътят на новия империализъм от 1884 г. до началото на Първата световна война, появата на расизма като идеология и съвременното му приложение като идеологическо оръжие. Тоталитаризмът е дефиниран като „нова форма на управление“, която се различава от други форми на политическо потисничество, като деспотизъм, тирания и диктатура. Съветският и нацисткият тоталитарен режим, анализирани паралелно, са определени като по-късна и зловеща трансформация на европейския колониализъм.
Изданието на български език е осъществено в рамките на проект „Стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на еврейското наследство“, финансиран от Фонда за двустранни отношения на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм.
Хана Арент (1906–1975) е американски философ, политолог и публицист от германски произход. Следва философия в университетите в Марбург, Фрайбург и Хайделберг, където нейни учители са Мартин Хайдегер, Едмунд Хусерл и Карл Ясперс. През 1933 г. емигрира от нацистка Германия в Париж, а през 1941 г. - в САЩ. Научен директор е на Conference on Jewish Relation, главен редактор на издателство Schocken Books и изпълнителен директор на Jewish Cultural Reconstruction. Преподава в редица американски университети. Автор е на „Произходът на тоталитаризма”, „Човешката ситуация”, „Айхман в Йерусалим”, „Между миналото и бъдещето”, „Човечеството в тъмни времена” и др. / ГН