„Археология на щастието“ е мотото на фестивала „Процес – Пространство“, който се провежда в Балчик за 34-а поредна година. Това съобщи Сава Тихолов, началник на отдел „Култура, протокол и връзки с обществеността“ в Община Балчик. 
Фестивалът ще гостува в Белия град от 9 до 11 юни. 
Две изложби ще бъдат представени в рамките на фестивала. Експозицията „Димитър Грозданов – другото лице“ ще бъде подредена в градска художествена галерия Балчик на 9 юни. Експонатите са редки творби на художника и изкуствовед Димитър Грозданов. Те са притежание на колекционери.
Изложбата ще може да бъде разгледана до началото на юли.  
Другата изложба е „Археология на щастието“. Тя ще бъда подредена и открита в експозиционен център „Мелницата“ на 10 юни. Експозицията представя художествени произведения от 34-ото издание на фестивала „Процес – Пространство “. Тя също ще може да бъде разгледана до началото на юли. Куратор на експозицията е Христина Бобокова, а артдиректор - Рада Якова.
„Процес – Пространство“ е платформа, изградена за артисти, която дава възможност за обмяна на опит, колаборация, индивидуално развитие и изказ, дискусии по актуални теми, свързани с култура и изкуство.
Началото на феста бе дадено с изложба на 31 май в Градската художествена галерия в Русе. Във Варна гостува изложбата „ТУХЛАТА/ 2023“.
Творческата част на фестивала се провежда в Балчик до 11-и юни. За 34-ото издание на форума са избрани участници и гости от България и чужбина, които ще работят на място и дистанционно. Куратор на проекта е изкуствоведът Христина Бобокова, артистичен директор е художничката Рада Якова, съобщи още. „Мотото на фестивала за 2023 г. „Археология на щастието“ има за цел да ни накара да се замислим относно различните разбирания за понятието „щастие" в съвременното общество, артистичните пориви, търсения, емоции и процеси, които ни доставят удовлетворение от живота, удоволствие или пък ни правят нещастни. Индивидуалните вълнения, отнесени към ежедневните проблемите, вълнения и страсти, както и отделни факти от живота и дефекти в обществото, отнесени към напредъка и промените около нас, на които ставаме свидетели в съвремието, биха могли да намерят отражение в творчеството на артистите участници, работещи в група или индивидуално в рамките на фестивала“, допълва още Тихолов.