България отдаде почит на Христо Ботев и на загиналите за свободата на страната
Стотици се стекоха на връх Околчица
Кулминацията на честванията бе на връх Околчица във Врачанския балкан. Стотици хора се стекоха там, за да отдадат почит на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. На върха, да се поклони пред паметта на героите, бе служебният министър-председател Гълъб Донев.
При пристигането си министър-председателят прие строя на представителните роти от врачанското поделение. Възпоменателният митинг започна със стихотворението „Към Ботев“, изпълнено от Никола Асенов. Стихотворението бе сред наградените на тазгодишния Национален конкурс „Живеем в земята на Ботев“, негов автор е Калоян Попски от Ловеч. Поемата „Хаджи Димитър“ рецитира актьорът Борислав Борисов, а квартет “Хармония” изпълни българския химн. Молебен за България отслужи Негово Високопреосвещенство Врачанският митрополит Григорий.
На 2 юни нашият народ отдава почит пред подвига на Христо Ботев и на хилядите знайни и незнайни герои, които загинаха за Родината. Осъзнатата саможертва за България отваря очите на поколенията и е вечен извор на вдъхновение в борбата за свобода, достоен живот и независимост. Това написа държавният глава Румен Радев по повод Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
"И наш дълг днес е не само да опазим чиста паметта им, но и да ги следваме в делата им. Поклон пред паметта на героите! Да живее България!", написа още държавният глава.
В словото си на връх Околчица премиерът Гълъб Донев посочи, че с всяка измяна и пренаписване на молитвата за свобода и независимост на Ботев, го убиваме отново. По думите му свободата не може да те споходи в удобен момент и тя е съпротива срещу всяка проява на тирания и беззаконие.
147-ата годишнина от гибелта на Ботев беше отбелязана в редица градове
С едноминутно мълчание и вой на сирени беше отбелязан днешният ден в София. На тържествена церемония пред бюст-паметника на Христо Ботев в столицата присъстваха заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов, ученици от различни столични училища, граждани.
Пред бюст-паметника на Христо Ботев бяха поднесени венци и цветя от името на президента Румен Радев, на министър-председателя Гълъб Донев, на министъра на отбраната Димитър Стоянов, на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, на кмета на София Йорданка Фандъкова и др.
Пред паметника на Васил Левски в столицата ученици от софийски училища ритуално четоха стихотворения от сборника „Песни и стихотворения от Ботьова и Стамболова“.
Двуметрова паметна стена с портрета и част от стихове на Христо Ботев, с автентичен негов ръкопис, тържествено беше открита днес в средното училище в Белоградчик, носещо името на поета - революционер.
Със заупокойна молитва, военен ритуал и полагане на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в Морската градина във Варна днес бе почетена паметта на великия боец и поет и на всички загинали за свободата на Родината.
С военен ритуал, камбанен звън от епархийските храмове и звук на сирени във Велико Търново почетоха загиналите за свободата на България. В сутрешните часове пред паметниците на Васил Левски, на Стефан Стамболов, пред „Паметника на обесените” и „Велчова завера“, пред пирамидата на Независимостта на Царевец, паметната плоча на загиналите великотърновци във войните, както и на гробовете на Венета и Иванка Ботеви, бе отдадена чест и бяха поднесени цветя.
С тържествена церемония пред паметника на великия поет и революционер Видин отбеляза 147 години от гибелта на Христо Ботев и отдаде почит пред паметта на загубилите живота си за свободата и независимостта на Родината.
Със звука на сирени и тържествено поклонение пред паметника в парк „Бойна слава“ в град Генерал Тошево почетоха паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.
Паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България бе почетена с поднасяне на венци и цветя пред паметника на героя в двора на Основно училище „Христо Ботев“ в Добрич. Пред барелефа на поета-революционер учениците представиха стихове, посветени на неговия подвиг и саможертва.
Знаменно шествие премина по улиците на Казанлък в знак на почит и признателност към Христо Ботев и героите, загинали за свободата на България. Участие в него взеха вицепрезидентът Илияна Йотова, министърът на външните работи Иван Кондов, областният управител Иван Чолаков, поетът и автор на текста на песента “Една българска роза” Найден Вълчев, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, граждани и общественици.
В родния град на поета революционер - Калофер, днешният ден беше отбелязан с военен ритуал по изнасяне на знамето на Ботевата чета, с участието на 61-ва Стрямска механизирана бригада пред Национален музей „Христо Ботев“. След това представители на държавната и местната власт, военнослужещи, стотици граждани се изкачиха до мемориалния комплекс „Христо Ботев“, където бяха положени венци и цветя пред паметника на героя.
Деветокласници от кърджалийското средно училище „П.Р. Славейков“ рецитираха пред своите съученици стихове написани от Христо Ботев, както и стихове, писани за него. Така възпитаници и преподаватели отбелязаха днешния 2 юни - Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Венци и цветя бяха поднесени в знак на почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България на паметника „Булаир“ в Кюстендил.
С ритуал по поднасяне на венци и цветя в Ловеч отдадоха почит на Ботев и на загиналите за свобода и независимост на България.
Перничани се поклониха пред подвига на Христо Ботев и загиналите за свободата на България. Под звуците на Духовия оркестър с диригент Трифон Трифонов граждани и политици отдадоха почит пред бюст-паметника на революционера пред едноименната Професионална гимназия по техника и енергетика (ПГТЕ).
Плевен почете паметта на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България с военни почести, панихида и патриотични песни пред бюст-паметника, издигнат на булевард „Христо Ботев”.
Граждани положиха венци и цветя пред паметника на Христо Ботев в Градския парк на Разград.
Русенци почетоха паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България с церемония пред Мемориала на загиналите във войните за национално обединение в крайдунавския град.
Общоградско преклонение и рецитал, подготвен от ученици, бе част от тържествената програма за Деня на Христо Ботев в Самоков.
Пред паметника на Свободата в градската градина в Свищов се проведе военен ритуал по поднасяне на венци и цветя.
Венци и цветя пред паметника на Стефан Караджа в Силистра положиха жителите на града за Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България.
По традиция община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират поклонението пред подвига на знайните и незнайни герои.
В Сливен 2 юни бе отбелязан с общоградска церемония и фотодокументална изложба „Христо Ботев. Живот и дело“.
Признателни потомци се събраха пред паметника на знаменосеца на Ботевата чета Никола Симов – Куруто, роден в Ески Джумая (днес Търговище), за да сведат глави и отдадат почитта си.
За първи път днес в подножието на паметника на Христо Ботев в Хасково беше положен камък от връх Вола.
Възпоменателно честване се състоя пред паметника на поета-революционер в двора на Професионалната гимназия по земеделие „Христо Ботев“ в Ямбол, където бяха поднесени венци и цветя.
Денят на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България се отбелязва за първи път през 1884 г. във Враца и Пловдив, посочва информация на отдел „Справочна“ на БТА. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват Ботеви четници. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
С Решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Всяка година на 2 юни в 12:00 ч. от 1948 г. насам, се отдава почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани в продължение на две минути.