Президентът на Молдова Мая Санду посрещна държавния глава Румен Радев в замъка Мими за срещата на върха на Европейската политическа общност
В рамките на форума Румен Радев ще участва в тематична кръгла маса по енергетика. Участниците от 20 държави ще дискутират теми, свързани с повишаване на енергийната сигурност, инфраструктурата, свързаността. Предвижда се президентът да проведе и двустранни срещи с лидерите на редица европейски държави.
Срещата на върха се провежда в замъка "Мими" в близост до село Булбоака, централен район Анений Ной, разположен на около 35 километра от Кишинев.
Срещата на върха на ЕПО е послание на Европа за ангажираността ѝ с мира и осъждане на руската инвазия в Украйна, заяви вчера Мая Санду. На обща пресконференция с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен Санду отбеляза, че мястото на Молдова е в ЕС и че днешната среща бележи важен ден за Кишинев и за Европа.
Фон дер Лайен съобщи и за нов пакет мерки за подпомагане на Молдова. Сред новите мерки са по-ниски такси за роуминг между ЕС и Молдова, 100 милиона евро за енергийната система на страната, финансиране на транспортната система и по-широко икономическо сътрудничество в дългосрочен план.
Среща на върха на Европейската политическа общност
Учредителната среща на високо равнище на ЕПО с участието на 27-те страни от Европейския съюз и още 17 европейски държави, сред които Украйна, Швейцария, Турция, Великобритания, Молдова, Сърбия, Азербайджан, е проведена на 6 октомври 2022 г. в Прага (Чехия), сочи справка на отдел "Справочна" на БТА.
Русия и Беларус са единствените европейски държави, които не са поканени. Причината е войната в Украйна.
Инициативата за ЕПО е на президента на Франция Еманюел Макрон. ЕПО трябва да насърчи диалога и постигането на общи цели от европейските страни. Форумът е платформа за диалог, на който европейските лидери обсъждат решения на най-неотложните проблеми на Европа, като сигурността, стабилността и енергийната устойчивост с цел разширяване на сътрудничеството между ЕС, Западните Балкани, Великобритания и кавказките държави. Идеята е срещите да се организират един или два пъти годишно.