Темата за енергийната ефективност трябва да излезе от кръга на специалистите, каза Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на АУЕР
“От години говорим, че това е критично важно. И понеже времето напредва трябва от кампании за информираност да се пристъпи към пропагандни кампании. Аз считам, че програмите за новите жилищни сгради, използването на фотоволтаични системи за собствено потребление, вече показаха своята жизненост, включително и на пазарен принцип. Темата за енергийната ефективност трябва да излезе от кръга на тесните специалисти - било то от фирмите, които се занимават с обследването, строителните фирми и тези, които извършват реално инсталирането на тези системи и технологии. Темата трябва да стане масова и разбираема за всички“, коментира Ивайло Алексиев, изпълнителен директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР).
Цветелина Стоянова, експерт в "Маркет линкс" разкри информация от проведено изследване, което показва, че и строителния бранш у нас изпитва сериозни затруднения при намирането на висококвалифицирани кадри, необходими за изпълнение на “зелени проекти“. Въпреки това поне 80 на сто от фирмите са заявили, че са подготвени за реализирането на такива, особено що се касае до човешкия ресурс.
“Има и скептични нагласи, но като цяло отношението е положително. Браншът е убеден, че това е посока, която е неизбежна. Само 10 на сто от фирмите са участвали в обучения, свързани с темата енергийна ефективност. Това ни изненада. В България, поради политически причините, процесът на обучение на нови кадри за енергийни оценки и обследване, бе задържан. Истината е, че у нас няма достатъчно енергийни оценители“, каза Стоянова.
“В закона за енергийна ефективност и в този за устройство на територията се направиха много облекчения за малките централи за домакинствата. Те вече са толкова опростени, че няма как някой да събере данни за тях. А тази енергия също влиза като дял в националната цел пред всички държави членки в ЕС. Това е проблем. Крайно наложително е по-високо ниво на цифровизация в администрацията това ще е полезно за всички, включително и за самата администрация. Агенцията за устойчиво енергийна развитие предлага всичките си услуги електронно през портала на агенцията. Хората постепенно научиха за това и към момента 80 на сто от заявленията се подават по електронен път“, допълни Алексиев.
Припомняме, че днес бе последният ден, в който могат се подават документи за 100% финансиране на санирането на многофамилни сгради. От утре желаещите да се възползват от програмата, ще получат 80 на сто от необходимите средства, а останалите ще трябва да осигурят сами. “Не всички, които са подали заявления, ще могат да участват в програмата с пълно финансиране. На общините бяха поставени лимитирани прагове. Ще се наложи много работа, за да им обясним, защо не са одобрени и защо ще останат за втората програма, при която ще има съфинансиране от 20 на сто“, обясни Весна Балтина.
Важно уточнение е, че за фотоволтаици и бойлери за топла вода, гражданите ще трябва да кандидатстват сами. Според Балтина обаче тази програма няма да има такъв успех, както санирането.