Правителството одобри промени в Закона за държавната финансова инспекция
В отчета се посочва, че през 2022 г. органите на АДФИ са приключили 419 финансови инспекции и проверки, свързани с разходването на публични средства. Постъпили са общо 640 сигнала и искания за извършване на финансови инспекции. От тях 628 са сигнали и искания, които са в компетентността на АДФИ, а 12 са препратени по компетентност на други държавни органи.
Както и през предходния отчетен период, така и през 2022 година, с най-голям дял от всички извършени финансови инспекции са тези в общините – 66%, следвани от други разпоредители с бюджет по държавния бюджет – 15%, търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала – 13%, разпоредители с бюджет по общинските бюджети – 4%, и други обекти – 2%.
Установените нецелево разходвани средства са в общ размер на 2 331 194 лв., от които 1 562 656 лв. са възстановени до приключването на финансовите инспекции, като за останалата част са дадени указания по Закона за държавната финансова инспекция. При 28 извършени финансови инспекции и проверки са установени 125 индикатора за измама. През отчетната година при 24 финансови инспекции на получатели на средства по фондове и програми на ЕС са установени и регистрирани нарушения при разходване на средства, предоставени по 26 договора за финансиране.
През 2022 г. 282 са инспекциите с обект на проверка възлагането и изпълнението на обществени поръчки, което е 67% от всички извършени финансови инспекции. Проверени са 1008 обществени поръчки, при които са разходвани средства на обща стойност 7 069 041 023 лв. При 403 от тях на обща стойност 3 068 680 311 лв. са установени нарушения, което е 40% от всички проверени обществени поръчки.
През миналата година органите на АДФИ са съставили 1026 акта за установяване на административни нарушения. От тях 991 са срещу физически лица и 35 срещу юридически лица.
През отчетния период са издадени общо 553 наказателни постановления. От тях 328 са издадени по актове за установяване на административни нарушения, съставени през 2022 г., а 225 са издадени по актове, съставени в предходния отчетен период. От общо издадените наказателни постановления, потвърдени от съда са 67,7%, отменени са 0,9% и 31,4% не са влезли в сила, тъй като са обжалвани или не са връчени на нарушителите.
Отчетът включва подробен анализ на дейността на АДФИ във връзка с образуваните административнонаказателни производства. Резултатите от инспекционната дейност показват, че и през настоящия отчетен период се наблюдава подобряване на средата при разходване на публичните средства спрямо предходния отчетен период. Отчита се намаляване на установените при финансовите инспекции виновно причинени вреди на проверяваните организации и лица. През 2022 г. те са в общ размер на 3 694 627 лв., като намалението им спрямо предходната година е с 1 596 266 лв. или 30%. Възстановените вреди през отчетния период са шест пъти повече спрямо предходния. Установени са 1395 нарушения на нормативни актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност. По 585 нарушения от общо установените, органите на АДФИ са били компетентни да съставят акт за установяване на административно нарушение.
С друго свое решение от днес Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавната финансова инспекция.
От правителствената информационна служба посочиха, че промените са с цел постигане на бюджетна дисциплина и защита на публичните финансови интереси проектът регламентира функциите по държавна финансова инспекция като инструмент за извършване на последващи проверки за законосъобразност на финансово-стопанската дейност на организациите и лицата от обхвата на закона.
Основната цел на предлаганите промени е усъвършенстване качеството и повишаване ефективността на контролната дейност на органите на Агенцията за държавна финансова инспекция.