Ученици от Природо-математическата гимназия "Св. Климент Охридски" в Силистра, избрани за младши посланици на Европейския парламент, се запознаха с добри примери от успешно реализирани проекти в региона. Това съобщиха за БТА от Областния информационен център (ОИЦ), които са организатори на инициативата.
Учениците посетиха различни обекти в Тутракан, които представят и онагледяват широкия спектър от възможности за инвестиране на европейски средства за развитие на региона. На територията на общината има редица бенефициенти, които успешно инвестират в своето производство и повишават конкурентоспособността си с финансовата подкрепа на  различни Оперативни програми.
В предприятие за производство на полиетиленово фолио, и опаковки младите хора разгледаха практически производствен процес. Интерес породиха възможностите, които предлагат европейските програми за закупуване и внедряване на нови модернизирани машини, помагащи предприятието да намали бракуваните си изделия и да подобри качеството на произведената продукция. Учениците разбраха, че уменията да започваш и развиваш успешен бизнес, се изграждат през целия живот.
В Тутракан функционира градска пречиствателна станция за отпадни води, изградена по Оперативна програма „Околна среда" 2014-2020. Това е един от най-големите инфраструктурни обекти, който изпълнява едновременно екологична и социална функция. Инж. Кремена Атанасова, ръководител на станцията, разказа за „пътя на водата“, представи работните процеси и демонстрира изследване на взети проби в оборудваната лаборатория.
Забележителен исторически акцент в обиколката на успешно реализирани европейски проекти, бе посещението на Архитектурен ансамбъл „Рибарската махала“. Чрез няколко проекта, финансирани по различни програми, успешно са реставрирани 5 рибарски къщи, калдъръмената улица и част от римска крепостна стена. Със своята самобитност и чистота, мястото е съхранено за поколенията в своя автентичен вид с рибарските мрежи, с лодкарските работилници и рибарските къщи. 
Комплексът представлява живата легенда за поминъка на местните жители, предава се от поколение на поколение, за да може и до днес Тутракан да не загуби същността си като риболовен и лодкостроителен център. 
В рамките на няколко проекта с бенефициенти Община Тутракан и местния Исторически музей, Етнографски музей „Дунавски риболов и лодкостроене“ придобива нов облик. Интересната експозиция представя и онагледява риболовния поминък и свързаните занаяти. Като допълнение на туристическата инфраструктура в дейностите е включено и обновяване на Крайдунавския парк в Тутракан. Създадените условия за разходка и отдих са оценени високо от всички жители и гости на града.
Последна спирка от обиколката в област Силистра бе в съседната община – Главиница, където учениците посетиха земеделско стопанство за отглеждане на орехи.  Чрез проект за развитие на малки стопанства, а след това и със собствено финансиране, мястото става популярно с производството на студенопресовано орехово масло и тахан. Интересен продукт е оцетът от орехи. Стопаните произвежда и орехово брашно от останалите стърготини след студеното пресоване на орехови ядки, а развитието си продължават и с първи стъпки в козметиката чрез създаването на крем за лице от биомасла. 
По време на обиколката младежите се информираха „от първо лице“ за уменията и начините за реализиране на успешни проекти и постигане на добри резултати в различни направления, а екипът на ОИЦ-Силистра допълни наученото с експертна информация относно процеса по кандидатстване и изпълнение на проекти. 
Интересна и полезна информация за сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще“.