В България смъртността, предотвратима с добра профилактика, е почти 1,5 пъти повече от средната за Европа
Ние сме в златната среда по най-здрави страни в света, посочи проф. д-р Борислав Георгиев - началник на клиника по кардиология към Национална кардиологична болница. Той цитира различни данни.
Докторът отбеляза, че в България сме с най- висока смъртност в Европа и тя се дефинира от високата честота на сърдечно- съдовите заболявания. Голямата натовареност на системата няма да създаде условия на медицинския персонал толкова активно да се занимава с пропагандирането на здравословния начин на живот, коментира той.
Проф. Георгиев посочи, че сме с най-ниска продължителност на живота, която се понижава през последните години, спрямо другите европейски държави. Той заяви, че 7 % от брутния вътрешен продукт отива за здравеопазване, което е като процент, колкото в много други държави, обаче с най- малка абсолютна стойност.
От гледна точка на тютюнопушене в България намалява делът на пушачите, но пак сме сред водещите, само италианците са малко по-близо до нас и то на младите пушачи, посочи той. При консумация на алкохол се доближаваме до средните стойности на Европа. Проф. Георгиев отбеляза, че сме имали хубаво земеделие в миналото и успоредно с това сме държавата, която относително малко консумира пресни плодове и зеленчуци ежедневно.
По отношение на физическата активност сме сред държавите, които са най-обездвижени и имаме най-малко физическо натоварване. По думите му 82 % нямат онова физическо натоварване, което се препоръчва. От гледна точка на наднормено тегло и затлъстяване сме доста сходни до средните стойности на Европа, малко над тях.
В България имаме един проблем – че смъртността, предотвратима с добра профилактика, е почти 1,5 пъти повече от средната за Европа и смъртността, предотвратима чрез лечение е два пъти по-висока в България в сравнение с Европа, коментира проф. Георгиев.
За цигарения дим докторът обясни, че действа на всички нива – от устата през дихателната система, през сърдечно- съдовата система, имунитета, репродуктивните възможности намаляват, повишава се рискът от захарен диабет. Въвежда се преди около пет години третичното пушене – в задимената среда вие отнасяте вкъщи вредни химикали и молекули, които падат на пода ви и ако детето лази, всичките тези вещества влизат в устата му, обясни той.
Проф. Георгиев коментира и употребата на електронни устройства - ново предизвикателство пред всички нас и всички ние имаме някаква форма на участие в него. Той добави, че прекомерната употреба на дигитални устройства е свързана с много други проблеми, които оказват влияние върху здравето на населението.
Излъчен бе видеоклип във връзка с доклада „(не)Победимите пандемии“, който е инициатива на ПанЕвропа за подобряване на качеството на живота и здравето чрез намаляване на вредата на рисковите фактори – нездравословни храни, прекомерна консумация на алкохол, тютюнопушене и модерните дигитални зависимости. По думите на председателя на ПанЕвропа България Гергана Паси по същество това са пандемии, които могат да бъдат преборени тогава, когато всички заедно участват в тяхното разгласяване и превенция.
Конференцията, организирана от Арбилис ООД, събира български и международни учени, представители на експертни и бизнес организации, за да дискутират приложими подходи за намаляване на вредата от нездравословното хранене, прекомерната употреба на алкохол, тютюнопушенето и прекомерната употреба на електронни устройства.