Община Разград подписа 17 партньорски споразумения със Сдружения на собственици за кандидатстване за енергийно обновяване на жилищни сгради
Заместник-кметът Мирослав Грънчаров уточни, че до крайния регламентиран срок в Община Разград са подадени заявления за 16 сгради в областния център и за една в село Стражец. След тази дата общинска администрация започна изготвяне на количествено-стойностни сметки за всеки проект, попълване и обработване на документите, нужни за въвеждане в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България 2020 (ИСУН). Въвеждането в системата се извършва и в момента, като крайният срок е 31 май, посочи Грънчаров.
Проектите на сдруженията са на обща стойност 13 301 000 лв., най-малкият е за 194 000 лв., а най-големият – за 1 358 000 лв. Следващият етап от процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“ е класиране на проектите от Министерството на регионалното развитие. Това се извършва по различни критерии, сред които са обща площ на сградата и ниво на ангажираност на членовете на етажната собственост.
Възможност за повече точки дава и постигнатото ниво на подобрение на жилищната инфраструктура след прилагане на мерките по енергийната ефективност. По него се оценява изпълнението на мерки, допринасящи общия архитектурен облик на града в съответствие с одобрена от общинската администрация наредба/указания, посочи зам.-кметът. Той добави, че за да могат проектите от Разград да се възползват от точки по този критерии, общината е разработила проект на Наредба за общия архитектурен облик на градската среда. Документът е публикуван на сайта на Община Разград и се очаква да е влязъл в сила при реализацията на следващите етапи от процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап 1“.