Разкази за Ботевите четници и Освобождението на България са събрани в книга на Димитър Томов
Тези разкази ни потапят в епизоди, показателни за националния дух и за волята на българите да отхвърлят чуждото господство, коментира проф. Стоян Атанасов.
По думите му авторът се придържа към фактите, но премества акцента върху драматични обстоятелства и ги обвързва с живота на своите герои.
„Разказите му изобилстват с думи и изрази, които са излезли от обръщение в днешните медии и в творбите на забързаните писатели с амбиции да следват литературната мода. Тези особености в стила на Томов свидетелстват за неговото богатство и красота“, коментира още проф. Атанасов.
Димитър Томов е роден през 1957 г. в град Павликени. Завършва българска филология във Факултета по славянски филологии и право в Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Писателят е сред основателите на Университетското издателство през 1986 г. и в продължение на 25 години е негов директор. Автор е на няколко книги с разкази и повести. Носител е на награди в България и чужбина - сред тях са отличията „Николай Хайтов“ и „Йордан Йовков“, на Съюза на българските писатели (СБП). Творбите му са преведени на английски, френски, руски език.
Сред книгите на автора са „Зазоряване“ (2017), „Нос Павликени“ (2008), „Пътища“ (2006), „Трусове на любовта“ (2005), „Безкрайният катун. Цигански работи“ (2004), „Българската книижовна школа“ (1997), „Животът продължава“ (1990) и „Пришълец“ (1986). / ГН