Плевен отбеляза 120-годишнината на музейното дело в града с тържество в голямата зала на Драматично-кукления театър. Кметът Георг Спартански връчи на директора на Регионалния исторически музей (РИМ) д-р Володя Попов Почетен плакет на Общината в знак на благодарност за усилията на поколения музейни специалисти за откриване и съхранение на историческото богатство.
Горди сме, че в Плевенския музей може да се проследи развитието на човечеството от хилядолетия, отбеляза в словото си кметът. Той посочи, че са съхранени златни съкровища, към които има специален интерес. Спартански изтъкна, че откритията продължават и днес - при строителството на новия участък на автомагистралата към Плевен строителите са открили находки от древността до плевенското село Бохот. Плевенският кмет отбеляза, че Община Плевен осъзнава своята отговорност, затова инвестира над 7 на сто от сборния си бюджет за развитие на духовната сфера. В национален мащаб за култура се отделят 0.5 на сто от Брутния вътрешен продукт (БВП, уточни той.
Кметът лично връчи подаръци на дългогодишни научни работници и музейни специалисти в пенсионна възраст в знак на благодарност за техния достоен принос за развитието на музейното дело през годините. Директорът на РИМ д-р Володя Попов подчерта в празничното си слово, че Плевенският музей, от 1984 година, когато е експониран в нова сграда, „е считан от специалистите за еталон, „показателен за голямото бъдеще на музеите в България”. Базата на РИМ в Плевен е впечатляваща по обем: 21 зали с над 8000 квадратни метра изложбена площ, с над 7500 музейни ценности.
В празничния спектакъл участваха артисти от Драматично-кукления театър. Плевенската филхармония и Общинският хор изпълниха шедьоври от световното симфонично, оперно и оперетно наследство под диригентството на маестро Георги Милтиядов. Солисти бяха концертмайсторът Чавдар Вълков - цигулка, Боряна Бешева - сопран и Дани Меса - тенор.