В Ловеч ще бъде представено изданието „Славянски и гръцки ръкописи в Регионален исторически музей – Ловеч“
Автори на изданието са проф. дфн Боряна Христова, проф. дфн Искра Христова-Шомова и проф. Елисавета Мусакова. Книгата съдържа резултати от изследване по проект „Изграждане и развитие на Център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Проучването и реставрацията на ценните славянски ръкописи, които се съхраняват в Регионалния исторически музей в Ловеч, започва през 2017 г. Сбирката от писмени паметници на музея съдържа 23 ръкописа, като най-ранният сред тях е Осмогласник, датиран към средата на ХIII век, каза Кузманова.
„Всеки един средновековен ръкопис, независимо къде се съхранява в България, дали е в музей, дали в библиотека, дали в архив, наистина е безценен, защото много от нашите най-красиви средновековни ръкописи са в чужбина, до които ние нямаме достъп“, посочи директорът.
Част от паметниците показват връзки с други български писарски центрове от различни епохи, но по-повечето са създадени в Ловеч от местни книжовници.