Кулинарен антрополог иска да наложи Банат като гастрономическа дестинация в Европа; привлича и българската общност в проекта
В момента румънецът работи върху изцяло нов проект, наречен “Банатска кулинария”. Планира да привлече в него и българската общност в Банат. “Разбира се, че ще включим българската общност, както и словашката. Това е идеята. Гастрономията винаги е била визитна картичка и един от основните стълбове на националната и регионалната идентичност. Длъжни сме да открием стари градски легенди чрез общностите на Тимишоара. Възродени кулинарни рецепти, придружени с истории от миналото, които ще ни помогнат да върнем към живот уникалните вкусове”, убеден е Кайус Овидиу Мерша.
Той обяснява, че исторически банатският регион покрива две трети Румъния, една трета Сърбия и малко от Унгария. “Ще видите, че много императори, които са били тук, са променили историята на храната”, разказва Кайус. Той се надява да успее да възстанови загубени вкусове, но и да вкара нови в румънската кухня. “Ерата на комунизма остави черна дупка, която продължи 50 години. Назад сме 50 години”, смята румънецът.
Планира всеки месец да органзира в Тимишоара закуска с типични местни продукти. Вече е влязъл в контакт с кулинарни училища и си сътрудничи с университети от Нови Сад, Будапеща, Сегеш. Хора ходят от село на село и събират рецепти - от 1920, 1940, 1980, за да проследят как се е променила дадена рецепта през годините.
Самият Кайус черпи информация от страри документи от 18 век и 19 век и изследва целия регион, не само Румъния. Надниквал е и в една от първите готваски книги на римляните, на Апиций, създадена през 5 век след Христа.
“Целта ми не е да ви закарам на село и да доим крава, за да усетите мириса на млякото. Или да ви заведа при баба ми, за да ви направи супа. Моят подход е по-анторополигечн”, обяснява Кайус Овидиу Марша. Според него в Румъния има много подправки и аромати, билки, които вече не се използват и даже са забранени от закона. “Трябва да внасяме отвън например брашно от елда. Не отглеждаме, защото не е позволено от закона. Това трябва да се промени”, убеден е румънецът.
Проектът “Банатска кулинария” e в рамките на програмата Тимишоара - европейска столица на културата и е подкрепен от Корина Максри - председател на Асоциация Хоретим (Horetim).