Иво Братанов е магистър филолог, доктор по български език, член на Съюза на учените в България, задълбочен, авторитетен езиковед и старши учител с I ПКС в СУ „Христо Ботев“ - Русе. За читателите на „Утро“ г-н Братанов разяснява произхода на популярни изрази, които често се използват, но малцина знаят номиналното им значение.

Известната пословица „един сее, друг жъне“ се употребява тогава, когато се посочва, че един е положил труд за достигане на нещо, а друг събира плодовете от чуждия труд. Тя е засвидетелствана още от П. Р. Славейков („Български притчи или Пословици и характерни думи“. Трето издание. С., „Български писател“, 1972, с. 196), но води произхода си от следните думи на Господ Иисус Христос, адресирани към Неговите ученици: „35. Не вие ли казвате, че още четири месеца, и жетва ще дойде? Аз пък ви казвам: подигнете си очите и погледнете нивите, че са побелели и узрели за жетва. 36. Вече и жетварят получава награда и събира плод за вечен живот, за да се радват заедно и сеячът и жетварят. 37. Защото в тоя случай права си е думата: един сее, а друг жъне. 38. Аз ви проводих да жънете онова, за което вие не сте се трудили; други се трудиха, а вие влязохте в техния труд.“ (Иоан. 4).
В тази реплика засяването и жътвата се споменават като метафора за разпространението на християнството и за онези хора, които извършват това дело (същите метафори се срещат и в други новозаветни книги: Мат. 13: 3 – 9, 18 – 32, 36 – 43; Марк. 4: 3 – 9, 14 – 20, 26 – 29, 31 – 32; Лук. 8: 5 – 15). Ето и кратко тълкувание на мисълта на Спасителя. 
Отношението между засяването и жътвата на духовната нива не е такова, каквото е в обикновения земеделски труд. Естествено е, че засяващият ще се огорчи и ще се наскърби, ако по време на жътвата друг дойде и започне да събира житото в своите житници. Сеячът няма да се зарадва, защото губи резултата от своя труд.
Много по-различно е положението на духовната нива. Там един засява, но може и да не види резултата от труда си, тъй като този резултат е отдалечен във времето. Жънещият на духовната нива е оня, който събира резултата от чуждите старания и трудове. Тук жътварят получава наградата за своите трудове, събирайки плода на вечния живот. 
Пословицата „един сее, друг жъне“ се използва и в други езици, например в руски (один сеет, а другой жнет).

Иво БРАТАНОВ