Готварски работилници и дегустация на храни имаше днес в Политехническия университет на Тимишоара. Жителите и гостите на румънския град имаха възможност да опитат местни продукти от малки производители и да разговарят със студенти от учебното заведение за здравословна храна, борба с отпадъците и грижа за околната среда.
“Искаме да популяризираме гастрономията като част от нематериалното наследство. Имаме ателиета за дегустация на местни продукти, направени в социални предприятия в окръг Тимиш от деца сираци. Младите имат възможност да опитат тези продукти, да направят разлика между един индустриален и един занаятчийски продукт”, разказва за БТА Михаела Вецян - председател на Центъра за етични ресурси и солидарност и координатор на проекта.
На един от щандовете виждаме специфичната за Румъния “закуска” („zacusca“) - смес от зеленчуци, наподобяваща българска лютеница или кьополу. “Изложили сме за дегустация и сирене, направено по италианска рецепта, но произведено в Тимишоара”, обяснява пред БТА Михаела Тилинка, която отговаря за посредничеството между науката и културата в Политехническия университет на румънския град. 
Най-голяма атракция по време на събитието предизвика така наречената работилница на сетивата, където студенти трябваше да разпознават със завързани очи различни билки и подправки. Тези, които успяха да отгатнат най-много аромати, получиха награди. 
“Идеята е студентите да бъдат изкарани за малко от залите и сухата академична среда”, казва за БТА Александру, който е втора година във Факултета по автоматизация и изчисления към Политехническия университет. 
Учители от 15 училища и гимназии в Тимишоара участват в програмата и подготвят специални проекти, които ще реализират заедно с деца и младежи през следващите месеци. 650 ученици и техните семейства също ще се включат в различни дейности до ноември - те ще градинарстват и готвят в училище и у дома със своите родители или баби и дядовци, ще се научат да ядат чисти и здравословни местни продукти, да управляват пазаруването си, да правят буркани против отпадъци, да ходят на екскурзии извън града и да събират лечебни растения, креативно да рециклират и да използват отново стари дрехи.
Събитието е част от културната програма „Тимишоара 2023 – Европейска столица на културата“ и се финансира от Общината.