Известни са наградените изпълнители в Петия Международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"
Участие в конкурса са взели 46 оперни певци. От тях не е определен носител на наградата Гран При. Първа награда не е присъдена и при жени, където конкуренцията за първото място е била между Ю Тинг (Китай) и Теодора Марчева, сопран, класирани и двете на второ място. Трета е Димитрина Кечеджиева, сопран. При мъжете носител на най-високото отличие е Джанг Йдуо (Китай), бас, на второ е Матеуш Михалковски (Полша), баритон, на трето е Йосиф Славов (България), баритон.
За най-добро изпълнение на българска песен е отличена Анамария Спатарис-Неделча, сопран. Наградата за млад изпълнител (до 23 години) получава Криста Петкова, а за художествен акомпанимент – Александра Дичева. Специална награда е присъдена на университет "Моцартеум" в Залцбург на Джанг Йдуо.
Проф. Паликаров бе категоричен, че всички наградени отговарят изцяло на "буквата на регламента". "Имахме много добри кандидати и разпределението на наградите го доказва. Имаме хора, които след време ще направят кариера и това, че те са били тук, днес и сега, участвали са в този конкурс, е показателно за Плевен, за нивото на конкурса и за неговото сигурно бъдеще", добави председателят на журито. Той отбеляза, че все повече азиатски кандидати идват за участия в конкурси в България, те имат "големи гласове", много старателни са и учат. "Интересът към оперната музика от страна на азиатския континент е много голяма, много добро е и нивото, което част от изпълнителите предлагат", каза още маестро Паликаров. За представителите на българската школа в конкурса той отбеляза, че е имало "безспорно качествени гласове".
Заедно с проф. Григор Паликаров участие в пресконференцията взеха и членовете на журито – диригентът Лучано ди Мартино, проф. Марио Диаз от университета Моцартеум в Залцбург, Вера Немирова, оперен режисьор и мецосопраното Веселина Кацарова, артистичен директор на Старозагорската опера, както и Любомир Дяковски, директор на Плевенската филхармония и тенорът Георги Султанов, съорганизатор на конкурса.
Да са много дисциплинирани, много да работят, да нямат прекалено самочувствие, да имат уважение към всеки колега и да са верни на себе си, е съветът на Веселина Кацарова към младите оперни изпълнители. "Певецът е една съвкупност от качества – харизма, излъчване, глас, умение да накараш хората да те слушат", добави тя.
"Ние носим едно огромно чувство за отговорност към тези млади хора. На първо място искаме да излъчим най-отявлените таланти и да им дадем начален тласък и път в изкуството. Също така искаме да насочим тези, които имат още много да учат, да надграждат, да не им даваме фалшиви илюзии, че ще направят голямата кариера, въпреки че те може да имат други качества и възможности като хора", каза Вера Немирова.
Проф. Диаз отбеляза, че конкурсът на името на Гена Димитрова има висока репутация. "Да дойдеш тук и да почетеш името на изключителната личност Гена Димитрова, е голяма чест за мен и за моите колеги", добави той.
Според Лучано ди Мартино конкурсът трябва да продължи развитието си като намери и международна подкрепа.
Всеки, който желае да чуе наградените млади оперни изпълнители, може да го направи на заключителния концерт утре вечер в читалище "Съгласие" при свободен вход.