Доволна съм от резултатите на учениците, спортуващи борба в Спортно училище „Никола Велчев“ – град Самоков, въпреки че състезателната година все още не е приключила, каза пред журналисти треньорът по борба в спортното училище Александрина Кашинова, във връзка с днешния ден – Професионален празник на работещите в сферата на спорта и Ден на българския спорт. 
Тя добави, че зимните шампионати са преминали, а летните продължават, единствено тези на девойките са приключили. По думите й училището е спечелило отборно първо място в шампионата за момичета. „Имаме много шампиони, състезателите спечелиха доста медали от национални първенства, международни турнири и всички треньори сме доволни от тях“.
Заместник-директорът на спортното училище Антоанета Кочова – Василева посочи, че в училището се развиват седем вида спорт, от които четири са зимни спортове – ски бягане, ски алпийски дисциплини, сноуборд и биатлон. „От летните спортове развиваме борба – класически и своден стил, бокс и футбол“, каза още заместник-директорът. По думите й в училището работят десет учители по спорт. Трима от тях са в сферата на борбата, двама в ски алпийски дисциплини и биатлон и по един в споровете сноуборд, футбол и ски бягане.
„Искам да поздравя всички спортисти, треньори, учители, ръководители и приятели на спорта по случай 17 май – Деня на българския спорт. Спортът е здраве. Той възпитава. Всеки, който се занимава със спорт е победител, затова искам да пожелая на всички състезатели безброй успехи и победи, в резултат, на което да продължим изградените традиции на територията на нашата община“, каза още Антоанета Кочова-Василева.
От училището добавиха, че по – рано днес се е провела лекция „Как да разберем своя ХИВ статус“ с лектор доктор Василка Алексиева, старши експерт в отдел „Профилактика на болестите и промоция на здравето“ в  Регионална здравна инспекция (РЗИ) София област.
От общинската администрация добавиха за БТА, че това е единственото спортно училище на територията на Община Самоков.
17 май - Ден на българския спорт. Професионален празник на работещите в сферата на спорта.
Обявен с Решение 581 на Министерски съвет от 4 август 2006 година. Годишнина от пристигането (1894) в София на първите учители по физическо възпитание от Швейцария - Шарл Шампо, Луи Айер и други с мисията да положат основите на спорта в страната след освобождението й от османско иго (1878). За първи път в България швейцарците внасят футболни топки и различни уреди за гимнастика, основават и гимнастическата организация "Юнак". Гимнастикът Шарл Шампо е първият участник за България на първите съвременни Олимпийски игри в Атина, Гърция (6-15 април 1896). Състезава се в три индивидуални дисциплини на гимнастика. На прескок заема пето място и донася първите две точки за България, сочат справките на отдел „Справочна“ към БТА.