Светофарите в София да работят в денонощен режим, предлагат от „Спаси София“ като мярка за пътна безопасност
От името на организацията той предложи няколко мерки, които Столичната община да реализира. Сред тях са светофарите в София да работят в денонощен режим и общинска полиция да започне да изпълнява дейности по осигуряваме на пътна безопасност.
За съжаление, по-голямо доказателство за това, че пътната безопасност не е приоритет на Столичната община, от факта, че от шест месеца няма заместник-кмет по транспорт и пътна безопасност, едва ли има, коментира Бонев. Той припомни, че при пореден инцидент преди години, е създаден Консултативен съвет по пътна безопасност в Столична община, в който експерти от различни професионални организации – Съюз на урбанистите в България, архитекти, инженери, предложиха мерки за обезопасяване на кръстовища, за които и след одит беше установявано, че са опасни. Нито една от тези мерки не беше реализирана, а този Консултативен съвет за пътна безопасност вече не функционира, отбеляза той. За мен, реалните действия, които се демонстрират, говорят за това, че пътната безопасност не е приоритет, посочи Бонев.
Общинският съветник даде няколко конкретни мерки, които да бъдат спешно реализирани в рамките на Столичната община.
„Контролът със сигурност е много важен, но това е отговорност на МВР. Отговорност на Столичната община е да се погрижи за инфраструктурата. Затова първата мярка, която предлагаме, е маркировката, която в момента се полага, да започне да отговаря поне на минималните изисквания, заложени в националните наредби за светлоотразителност и трайност. Когато няма маркировка, опасността от маневри и катастрофи са увеличава значително“, каза Борис Бонев.
Втората мярка, която предлага, е свързана със светофарите. Той поиска светофарите по първокласната улична мрежа да работят в денонощен режим. „Трафикът в София не се прибира да спи в 12 ч. през нощта, опасностите съществуват и повечето катастрофи дори се случват в тези часове на денонощието, затова трябва светофарите да работят денонощно и да няма зелени вълни“, отбеляза той.
Според него Столичната община трябва да разработи и приеме генерален план за организация на движението, какъвто по закон се изисква на всеки пет години, но в момента действащият е на 12 години.
Четвъртата мярка, която от „Спаси София“ настояват да се приложи, е общинска полиция да започне да изпълнява дейности по осигуряваме на пътна безопасност, каквото ѝ е вменено според наредба на министъра на вътрешните работи още от 2015 г.
Петата мярка, която предлагат, е всички конкретни проекти за подобряване на пътната безопасност, да бъдат реализирани. По думите му Столичната община вече разполага с бюджет от около пет млн. лева на година точно за подобен тип проекти и за тях няма отчетност за какво точно се инвестират. Разработили сме проекти, които сме предоставили на общината, настояваме те да бъдат реализирани, защото именно инфраструктурата е отговорност на общината, отбеляза Борис Бонев.