Взаимодействията и предизвикателствата пред образованието и иновациите бяха обсъдени в Деня на Европа в София
В гражданската дискусия, която се състоя в Представителството на Европейската комисия (ЕК) в столицата, се включиха еврокомисарят за иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Мария Габриел, ректорът на Техническия университет в София проф. дн инж. Иван Кралов, кметът на Габрово Таня Христова и изпълнителният директор на "Джуниър Ачийвмънт България" Милена Стойчева. Събитието бе излъчено на живо по БНТ 2 и в страницата на Представителството на ЕК във Фейсбук.
Еврокомисар Габриел посочи, че имаме нужда от таланти. Най-голямото състезание на ХХI в. ще бъде състезанието за талантите и за това имаме нужда да подкрепим собствените си таланти в България и в Европа, каза тя. Габриел говори за университетските алианси и за общата европейска диплома. По думите ѝ европейската диплома ще ни даде референция за високи постижения и за качествено образование. Габриел отбеляза, че голямо предизвикателство е университетските алианси още сега да заработят заедно с иновационната общност. Трябва да продължим да сближаваме двете общности - образователната и иновационната, защото не мисля, че те все още спонтанно мислят един за друг, отбеляза тя. Еврокомисарят посочи, че инвестициите в наука, иновации и образование са най-добрите инвестиции в нашето бъдеще. Според нея изпращаме много силно послание с днешния диалог.
Ректорът на Техническия университет в София проф. дн инж. Иван Кралов отбеляза, че образованието е може би най-висшата ценност, защото то е сила, която дава независимост. По думите му от особено значение е висшето техническо образование, тъй като инженерите са навсякъде. Те са тези, които творят, които създават новите неща. Той допълни, че те правят прогреса. Проф. Кралов разказа за работата на ТУ-София в последните години, за все по-силно свързване на образователната институция с бизнеса. По думите му са направили няколко интердисциплинарни специалности - по киберсигурност, анализ на големи бази от данни, изкуствен интелект, в които модулите в горните курсове са изцяло разработени с бизнеса. По този начин ние в максимална степен подготвяме младите хора да са готови за реална работа в обществото и реален трансфер на технологии, посочи проф. Кралов. Той разказа и за европейската интеграция на ТУ-София с участието му в проекта за изграждане на Европейски технологичен университет.
Кметът на Габрово Таня Христова отбеляза, че предизвикателствата няма как да бъдат адресирани без ключовата роля на иновациите и образованието. За да бъдем успешни, не трябва да се изолираме в нашите собствени територии, допълни тя. По думите ѝ училището вече не е училището, което се случва само и единствено в класната стая. Училището и, най-вече ние, трябва да дадем възможност на младите хора да формират ключови умения и компетентности, подготвящи ги за професиите, които не са на утрешния ден, а вече са професиите на днешния ден, каза още Христова.
Изпълнителният директор на "Джуниър Ачийвмънт България" Милена Стойчева посочи, че образованието трябва да бъде полето на възможностите. По думите ѝ водещото в днешно време е човешкият капацитет, човешкият интелект, нашето умение да претворяваме онова, което имаме като интелект, във формата на продукти и услуги в икономиката. Според нея образованието става ключово в такъв момент, защото то е мястото, където развиваме потенциала и възможностите си.