Националната кампания „Живот след инсулт“ започва днес в град Велико Търново, който става столица на инициативата. В двора, пред Катедралния храм „Рождество Пресв. Богородица“ на ул. „Иван Вазов“ 28, в 10:30 часа се открива временна приемна за преживели инсулт пациенти и техните близки. Това съобщиха от Асоциацията за инсулт и афазия.
Безплатни профилактични прегледи за пациенти след прекаран инсулт (вторична профилактика) ще се провеждат днес в Университетската многопрофлна болница за активно лечение „Света Анна“ в гр. София, на ул. „Димитър Моллов“ №1 от 12:00 до 14:00 ч. според програмата на инициативата.
Повече подробности за цялата програма на кампанията можете да намерите на страницата на асоциацията.
Темата на тазгодишната европейска кампания „Живот след инсулт“ е израз на общите ни усилия обществото да възприеме различни гледни точки към сложните проблеми да бъде осигурен качествен живот на преживелите инсулт, информират от асоциацията. 
Инициативата среща широка подкрепа и се реализира в страната със съдействието на повече от 100 общини, разположени във всички 28 области. Всяка от общините допринася за повишаване информираността за превенция на инсулта и за възможностите за използване на предоставяните от тях общински и социални услуги във връзка със заболяването. Националната кампания обединява усилията на Асоциацията за инсулт и афазия с тези на съсловните лекарски организации в страната, болнични и рехабилитационни центрове, Българския Червен кръст, редица бизнес организации и изявени личности. В рамките на кампанията, до края на май т.г., за пациенти, прекарали инсулт, са организирани напълно безплатни профилактични прегледи на редица места в цялата страна.
Европейската организация за инсулт определя 9 май тази година за европейски ден на информираност за инсулта. На стария континент с тази дата се отбелязва и годишнината от приемането на Европейския план за борба с инсулта с хоризонт до 2030 г. По инициатива на Асоциацията за инсулт и афазия Министерството на здравеопазването прие с декларация този план и в последните две години се разработва национален стратегически документ. 
Българите продължават да водят негативната статистика на Европа, свързана с това заболяване, както по брой случаи на 100 хиляди души, така и по смъртност. Тревожен е нарастващият брой инсулти в страната, както и все по-намаляващата възрастова граница – международна тенденция, която силно засяга и нашата страна. По последни изчисления всеки четвърти е застрашен от инсулт у нас, а мозъчно-съдовите инциденти през 2021 г. са регистрирани средно на всеки 12 минути в страната, информират от асоциацията.
Инсултът е спешно състояние, настъпва внезапно и без предупреждение, заяви преди време на пресконференция в БТА Дорина Добрева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за инсулт и афазия. Тогава тя цитира данни, според които през 2021 г. са регистрирани 45 444 случая на инсулт. Общо 2622 души - 6%, не са били хоспитализирани, 8343 - 18%, са били хоспитализирани в лечебно заведение, а 34 479 - 76%, са били настанени в лечебно заведение. От хоспитализираните са починали 12% или 5518 човека като 3781 са починали в отделенията на болничното заведение, а 1737 - в интензивно звено, отбеляза Добрева. Тя подчерта, че постепенно се увеличава броят на случаите в ранна възраст.