Покачването на лихвите топи ентусиазма на строителните предприемачи
Покачването на лихвите от Европейската централна банка, което вече се отразява и върху цената на кредитите в България, намалява активността на строителните предприемачи. След стремителния скок на цените заради инфлацията през миналата година жилищното строителство показваше признаци на съживяване, но както се оказва - за кратко. За цялото първо тримесечие издадените разрешителни за строеж са за 27 сгради с 59 жилища в тях - двойно по-малко отколкото за същия период на миналата година. Започнато е строителството на 18 сгради с 60 жилища, което пак е под средните нива.
Високите лихви очаквано удрят спирачки за строителството, тъй като нови проекти обикновено се започват със заемни средства. Бързото им погасяване с продажби на апартаменти на зелено също става много по-трудно, тъй като банките затягат условията и за отпускане на кредити за индивидуални клиенти. В тази ситуация България все пак има предимства пред много други европейски държави, тъй като нивото на спестяванията е изключително високо и депозитите в банките са двойно повече от взетите кредити. И тъй като разполагат с огромна ликвидност банките не бързат да покачват лихвите - както по депозити, така и по заеми. Но въпреки това процентите полека лека вървят нагоре.
В последните години в цялата област се строят по 200-300 нови жилища годишно, които са крайно недостатъчни за обновяването на сградния ни фонд. От друга страна и населението продължава да намалява прогресивно, така че кандидатите за нови домове също не се увеличават. За последните 10 години живущите в област Русе са намалели с една четвърт или с близо 57 хил. души, а междувременно бяха построени над 2000 апартамента. През 2011 г. на едно жилище в областта се падаха почти двама души, сега числото е под 1,5.