Домът на архитекта във Варна представя изложба рисунки „Родопски бележник“ на Станчо Веков
Изображенията са правени през лятото на 1973 г., когато авторът посещава Родопите с група свои колеги, за да видят непокътнатото все още тогава архитектурно наследство от Възраждането, споделя той. Маршрутът им минава през Асеновград, курорта Бяла черква, стария Римски път под връх Персенк, Чудните мостове до Широка лъка, където отсядат в базата на Съюза на архитектите. При експедицията си проучват още смолянските квартали Райково и Устово, съхранили традиционната родопска къща от края на 19-и век, както и село Могилица с прочутите Агушеви конаци.
Видените иглолистни гори и къщи Станчо Веков претворява в графични бележки, които сега представя в петата си самостоятелна изложба. Представени са 26 рисунки, от които само две са показвани досега като част от втората експозиция на автора „Път към храма“ от 2002 г. с изображения на храмове от четири вероизповедания. Според автора традиционната родопска къща, строена обичайно на стръмен терен, на два или три ката, е пример за екологичност много преди да се говори за зелена архитектура в синхрон с околната среда.
Рисунките си обичайно той казва, че прави с туш и перо, но за природата на легендарната ни планина избира китайска четка, признавайки, че е повлиян от графична серия фигуративни композиции на френския художник Фернан Леже.