Новата фабрика за акумулатори за съхранение на слънчева енергия започва с 20 батерии на ден
Фабрика за сглобяване на батерии за съхранение на слънчева енергия, част от южноафриканската компания „Солар МД“, бе открита вчера в Русе. За предстоящия й старт „Утро“ съобщи миналата седмица.
Основната фабрика в Южна Африка работи от 2014 година.
„Имаме клиенти в България, Румъния, Турция и в Близкия Изток. Тъй като доставките са много бавни от Южна Африка, решихме да отворим тази по-малка фабрика в Русе и да работим с местни партньори за някои от частите на батерията. Тук ще бъде само крайното сглобяване на батериите, които се произвеждат в Китай. Идеята е да си оптимизираме доставките до клиентите“, обясни съсобственикът на фирмата Калоян Димов.
Първоначално ще бъдат наети 15 служители, по нататък се планира броят им да достигне 70.
„Искаме да започнем с около 60 мегаватчаса на година. Това означава да сглобяваме по 20 батерии на ден. След това мислим да се разширяваме“, каза Димов. Той обясни, че във фабриката в Южна Африка работят около 150 души.
„Важно е да се съхранява енергията, защото слънчевата светлина може за минута да подсигури енергията за цялата планета за година“, каза Димов.
„Солар МД“ е сред лидерите на пазара за съхранение на литиево-йонни батерии в Африка. На два пъти получава приз за най-добра соларна компания в Кейптаун, Южна Африка. Освен с производство на продукти, се занимава със системна интеграция, инсталации, както и с мониторинг и поддръжка.
Сред гостите на вчерашното тържествено откриване бяха областният управител Анатоли Станев и председателят на Общинския съвет в Русе Иво Пазарджиев.