На обучението по цифрова компетентност ще се обръща голямо внимание, каза във Враца директорът на Бюрото по труда Виолета Андреева
В съответствие с критериите за допустимост на целевата група, едно лице ще има право на един ваучер за придобиване на професионална квалификация и един - за ключова компетентност като безработно лице, същите ваучери като заето лице и ваучер за придобиване на цифрова компетентност. Мотивът е, че един човек може първо да е зает, после да бъде освободен от работа, да се регистрира като безработен и да има нужда от ново обучение, обясни Андреева.
По думите ѝ новото спрямо досегашните програми за обучение с ваучери е, че цифровата компетентност е разделена на четири нива – базово, средно, напреднало и високоспециализирано, като другите ключови компетентности се запазват както досега – езикова, математическа, личностна, гражданска и предприемаческа.
И Виолета Андреева, и ръководителят на център "Европа директно"- Враца Мария Панайотова отбелязаха, че през този програмен период ще се обръща голямо внимание на обученията по цифрова компетентност. Причината е, че според индекса на дигитализация България се намира на 26-о място от 27 страни-членки.
„Ние си мислим, че като имаме интернет, всичко ни е наред, но дигитализацията не е само и единствено интернет. Съгласно изработената европейска рамка за цифрови умения, която съдържа пет компонента, много нисък процент от българите владеят всичките пет компонента“, посочи Панайотова.
Регионалната среща „Да комуникираме Европа в партньорство“ се проведе в Националния пресклуб на БТА във Враца по инициатива на център "Европа директно" - Враца към Търговско-промишлената палата в града и на БТА.
Интересна и полезна информация за политиките на сближаване на ЕС може да намерите в специалната страница на БТА "Европа в България: Общо бъдеще".