Театрален спектакъл, създаден от ученици, ще бъде представен през лятото в Стара Загора
Както БТА писа , в момента се изпълнява първа част от проекта, наречена „Сцената отвътре“. В четиридневното предизвикателство вземат участие около 10 ученици. По време на уъркшопа те се запознават как от първоначалната идея на театралния художник и сценограф се стига до реализацията на костюмите, декорите и реквизита в представленията. Децата и младежите ще направят творчески тур в трите ателиета на старозагорския театър - дърводелско, железарско и шивашко.
Втората част от проекта ще се проведе между 9 и 13 май. Тя е под надслов „Играй сценарий“ и е свързан с писането на драматургичен текст. „В него сме наблегнали на това как може от играта може да се появи сценарий", обясни Тодорова.
Третата част ще бъде от 5 до 9 юни и ще бъде свързана изцяло с актьорско майсторство. От 19 до 23 юни се проведе уъркшоп „Игра и стихоплетство по Шекспир“. „Той вече трябва да ни ориентира повече към стихотворната форма и към Шекспир и като актьорска игра, и като текст“, обясни още директорът на театъра. И допълни, че по същото време ще се проведе и последната част от проекта, която е свързана с режисурата. Този панел ще се води от Елена Панайотова.
В края на юни вече трябва да бъде сформиран екип от деца, които ще създадат сценарий, деца, които ще го режисират и такива, които ще го изиграят. „Тогава ще бъде оформен екип като малък театър. Участниците с наша помощ ще могат да се превъплътят като актьори, режисьор, озвучител, помощник режисьор и всички дейности, свързани със създаването на една пиеса “, обясни още Светла Тодорова. И разкри, че този своеобразен екип от млади творци ще създаде и своя премиерен спектакъл.
„Oсновната цел е да привлечем децата към театъра. Да могат да разберат какво се случва и зад кулисите, и като работен процес зад сцената“, разказа още Тодорова. И посочи,че децата с интерес научават интересни неща за театъра. Като част от времето те получават теоретични знания, но имат и практическа изява на наученото. „Участниците вече се включиха в работилница за изработка на костюми от рециклируеми материали“, обясни тя.
Светла Тодорова изрази надежда този тип работилници и лекции да станат ежегодни.
Проектът се реализира по Национална програма" Устойчиво развитие на културните институции" на Министерството на културата и се финансира от Национален фонд "Култура", с партньорството на Центъра за подкрепа на личностното развитие Стара Загора и Национално училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова".