Повече от половината от учениците, завършили Професионална гимназия по ветеринарна медицина в Костинброд, продължават образованието си по специалността, каза директорът Светослав Иванов
Завършилите се реализират и като ветеринарни техници, тъй като много ветеринарни клиники, лечебници отварят такива кабинети и търсят конкретно техници. Част от учениците имат семейни ферми и се насочват към средното професионално образование с цел да са полезни във фамилния бизнес, разказа директорът.
През следващата седмица – от 24 до 28 април, в гимназията ще се състоят традиционните Дни на отворените врати в професионалното училище. Тази година те са под надслов „Седмица на професиите“. Посетителите ще видят как се поставя подкожна ваксина, какво е груминг и защо прическата и поддържането на външния вид на домашния любимец са важни. Ще има и представяне на участници от различни професии с техни изпълнения, със състезателен характер. В рамките на отворените врати ще се състоят открити уроци, мастър класове за учениците в професионалните направления. Посетителите ще могат да разгледат и базата на училището.
Искаме през цялото време да сме отворени към обществеността, решихме цялата следваща седмица да бъде посветена на това -много инициативи, ще имаме гости от различни групи, деца от основни училища, дори и от начални училища, които са към община Костинброд, посочи Иванов.
Той разказа, че училището предлага две професии и специалности, съответно в направленията: "Ветеринарна медицина" и "Ресторантьорство, хотелиерството и кетъринг".
"Ветеринарен техник" и "Кетъринг" са двете утвърдени специалности в училището, което е с 60-годишна история. Започва като техникум по селско стопанство, в 80 -те години на миналия век включва и ветеринарната медицина. Към този момент е единственото училище в Западна България, което предлага обучение в гимназиален етап по ветеринарна медицина. От 2007 година имаме и паралелка по специалност „Кетъринг“, разказа директорът на професионалната гимназия. По думите му за тези 16 години преподавателите в училището правят всичко възможно, за да стане гимназията конкурентоспособна на професионалните училища с утвърдени традиции в тези професии. Явяваме се всяка година на национални състезания, горд съм с колегите и децата, че всяка година стигаме до национални кръгове, каза Иванов.
Ветеринарната медицина е емблемата на училището. Вече се развива и в по-разчупени направления, отбеляза директорът. По думите му в 21 век ветеринарната медицина е насочена все повече и към дребните животни, домашните любимци, за разликата от миналото, когато в направлението се е обръщало повече внимание на селскостопанските животни.
Професионална гимназия по ветеринарна медицина и селско стопанство "Св. Георги Победоносец" има сътрудничество с почти всички големи ветеринарни клиники в София. Освен традиционните производствени практики и стажове, които се правят всяка година в 11 и 12 клас, нашите учебни практики през целия курс на обучение са в реална среда – във ветеринарни клиники, каза директорът на училището. По думите му в огромния си процент учениците са от София, близостта до столицата дава възможност те лесно да пътуват. Практическите занимания и учебните практики са изнесени в реална работна среда и са под контрола на ветеринарни лекари, каза Светослав Иванов.
Хората от бизнеса трябва да влязат в професионалното образование като учители и ментори
Попитан отговарят ли професионалните училища на търсенето на бизнеса, Иванов каза, че динамиката в образованието е изключително голяма. Светослав Иванов смята, че хора от бизнеса трябва да влязат в образованието – да бъдат учители, да бъдат ментори. В гимназията в Костинброд има утвърдени специалисти, дългогодишни практици и в двете професионални направления. Професионалното образование и бизнесът трябва да си протегнат ръце и да работят все по-усилено заедно, за да събудят по-голяма мотивация у децата и техните родители, заяви Иванов.
В отговор на въпрос Националното външно оценяване пречка ли е за подбора на ученици в професионалните гимназии, Иванов каза, че не смята, че това е така, въпреки че по-добре би било всяка гимназия да може да подбере своите ученици с отделен изпит, за да бъдат мотивирани за конкретната специалност. Но от друга страна не мисля, че Националното външно оценяване е пречка, защото, когато за една гимназия, за конкретна паралелка, има много желаещи, външното оценяване е един праг – приемният бал е добре да бъде критерий, допълни той.
Никога не е прекалено рано да поискаш да станеш ветеринарен лекар или шеф-готвач
В отговор на въпрос дали е възможно децата да се ориентират толкова рано – в начален и прогимназиален етап, Иванов каза, че с инициативите, насочени към тези ученици, училището не „открива топлата вода“. В Западна Европа отдавна е измислен този начин за мотивация или за откриване на интереси. Колкото по-рано децата биват запалени с дадена професия, толкова по-добре за тях – те ще имат мотивация и ще я обичат. Затова се обръщаме и към децата още от прогимназията – 5-7 клас, а дори и в начален етап. Факт е, че те се променят, но от друга страна -никога не е прекалено рано да заобичаш някоя професия, заяви Светослав Иванов.
Разликата между ветеринарен техник и ветеринарен лекар
В отговор на въпрос Светослав Иванов разказа за разликата между ветеринарен техник и ветеринарен лекар. По думите му тя е много деликатна, тънка.
Обучението по ветеринарна медицина е застъпено в гимназията още от 8 клас, има специални предмети, практически обучения, преминава се през изключително сериозен и тежък път, който учениците извървяват до 12 клас. Всички ученици имат практически обучения и страшно много специализирани предмети, всеки един от който включва и практическа подготовка. Разликата между техник и лекар е, че законът не разрешава техниците да оперират. Те могат, имат умения, но не им е позволено, каза Светослав Иванов. Като единственото училище в Западна България, предлагащо обучение в направлението, можем само да похвалим и останалите три – в Стара Загора, Ловеч и Добрич, които също работят сериозно, каза Иванов.
Основните трудови дейности на ветеринарния техник са свързани с извършване на манипулации, предписани от ветеринарния лекар, под чийто контрол работи - вземане на проби за лабораторно изследване, извършване на нормално и ортопедично подковаване, полагане на грижи за естетичния вид на животните, дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дезодорация на животновъдни обекти и обекти за преработка на месо и мляко и девастация на пасища – след завършен специализиран курс; първични и вторични прегледи на животните под контрола на ветеринарния лекар, без поставяне на окончателна диагноза; изкуствено осеменяване на селскостопански и домашни животни; дейности по селекция и репродукция в областта на изкуственото осеменяване по указание на контролните органи; фиксиране на животни и прилагане на ветеринарно – медицински препарати (подкожно, мускулно и венозно инжектиране на (ВМП); определяне на необходимите терапевтични методи при отделните болести, тяхното правилно използване за поставяне на точна диагноза и лечение.
Тенденцията е собствениците на ветеринарни клиники да търсят и ветеринарни техници. Запознават се с учениците и им обясняват, че има работа и за техници, допълни Светослав Иванов.
Още от 9 клас учениците започват обучението с микробиология, латински език, учат анатомия и физиология на животните. Всичко това едновременно и на теория, и на практика. Колкото повече тези неща са изнесени в реална среда, нещата се случват до животното, толкова по-лесно се усвоява, допълни директорът на Професионална гимназия по ветеринарна медицина.
На този етап в училището още няма стопанство, каза в отговор на въпрос директорът. Имаме идея, която се зароди последните месеци, да направим нещо и със селскостопански животни, а защо не и учебна амбулатория по примера на Лесотехническия университет, които отвориха наскоро подобен кабинет. Хубавото е, че имаме връзка с колегите от най-големите клиники, но най-добре е да има животни и в училище, допълни Светослав Иванов.
Гимназията си сътрудничи с Института по животновъдни науки в Костинброд, където учениците всеки ден научават практически неща за селскостопанските животни. Прави ми впечатление, че има деца, които не са от София и от околностите, от по-далече са – от Ботевградско, Петричко, техните родители имат селскостопански животни и това е тяхната мотивация да учат при нас, допълни Иванов.
Той разказа, че работата и ученето в една професионална гимназия изгражда екипност, духът е уникален, атмосферата се създава по един много истински начин, особено когато имат моменти като надпреварата в Албена на 20 април, когато ученици от 48 училища в цяла България са участвали в Националното състезание по професии в сферата на туризма .
Много е хубаво, когато бизнесът се среща с учениците. Присъстваха браншовици, шеф готвачи, ресторантьори, бармани със световни отличия. Като жури оценяват децата и виждат едни бъдещи професионалисти, допълни Иванов.
Попитан дали учениците могат да работят и с цел да си докарват доходи, когато навършат възрастта, позволена от закона, Иванов каза, че е позволено, стига това да не пречи на учебния процес. Това е допълнителен стимул за ученика да се развива, така той придобива самочувствие и компетентност в своята професия. Когато си на 19 години, скромна възраст за човешкия живот, но важна за младия човек в пътя към реализацията, вече можеш да работиш, за да придобиеш самочувствие и увереност. Не само във ветеринарната медицина, а и в ресторантьорството, допълни той.
Иванов разказа, че завършилите специалност „Кетъринг“ се доусъвършенстват в различни кулинарни академии, в университета в Пловдив, някои специализират и в чужбина. Всичко зависи от нас да ги мотивираме да се развиват, допълни той.
В последните пет години завършва по една паралелка от двете направления, като тенденция е за развитие на повече и във ветеринарната медицина, и в ресторантьорството, тъй като виждаме, че има много желаещи, допълни директорът на училището.