МВФ очаква лихвите да паднат до нивата отпреди пандемията
Очаква се лихвените проценти в големите икономики да паднат до нивата отпреди пандемията поради ниската производителност и застаряващото население. Това , според прогноза на Международният валутен фонд (МВФ). Според МВФ увеличенията на разходите по заемите вероятно ще бъдат „временни“, след като високата инфлация бъде овладяна, предава BBC.
Банката на Англия повишава лихвените проценти от декември 2021 г., като ги увеличи от 0.1% на 4.25%. Това повиши ипотечните плащания за много собственици на жилища. Централните банки в Обединеното кралство, САЩ, Европа и други нации вдигат лихвените проценти, за да се борят с темпа на покачване на цените, известен още като инфлация.
Във Великобритания инфлацията е най-висока от почти 40 години поради нарастващите цени на енергията и на храните. Редица фактори подхранват инфлацията, включително нахлуването на Русия в Украйна. Въпреки това в блог МВФ каза, че „последните увеличения на реалните лихвени проценти вероятно ще бъдат временни“.
„Когато инфлацията бъде върната под контрол, централните банки на развитите икономики вероятно ще облекчат паричната политика и ще върнат реалните лихвени проценти към нивата отпреди пандемията“, допълват от МВФ.
От финансовата институция обаче не уточняват кога точно лихвените проценти ще паднат до по-ниски нива. МВФ каза, че застаряващото население ще бъде един от факторите, които вероятно ще намалят инфлацията. Обяснявайки защо по-възрастните хора влияят на инфлацията, Джордж Годбър, фонд мениджър в Polar Capital, заяви, че те са склонни да харчат по-малко.
Сумата, която харчите спрямо доходите си, е най-висока, когато сте на 20, 30 и 40 години. Често това са млади семейства, които имат формирани домакинства, те са склонни да харчат най-много, когато обзавеждат жилище, купуват кола или каквото и да е. А старите хора забавят потреблението си, те спестяват повече“, заяви Годбър.
Андрю Бейли, управител на Bank of England, каза наскоро, че в Обединеното кралство делът на хората на възраст между 20 и 59 години е паднал до под 65% през последното десетилетие „и се очаква да намалее още повече в следващите години".
По думите му това се дължи на намаляване на раждаемостта, както и на хората, които живеят по-дълго. МВФ също каза, че ниската производителност - мярката за това колко стоки и услуги са произведени - ще намали инфлацията.
В реч миналия месец Бейли заяви, че преди финансовата криза през 2008 г. производителността в Обединеното кралство е била повишена от производствения сектор на страната.
Но след финансовата криза растежът на производителността рязко спадна. Този спад е основната причина за забавянето“, допълни той.
Точно преди пандемията от COVID-19 лихвеният процент във Великобритания беше 0.75%, но централната банка на Англия го намали два пъти през март 2020 г. до 0.1%, когато страната влезе в блокада. Нивото на инфлация се повиши стабилно през последните няколко години и достигна 10.4% през февруари - пет пъти повече от целта на Банката на Англия от 2%.
След решението да повиши отново лихвените проценти в Обединеното кралство през март, Централната банка на Англия заяви, че очаква инфлацията „да спадне рязко през останалата част от годината“. Това се дължи на продължаващата помощ на правителството за сметките за отопление на домакинствата, чрез схемата за гарантиране на цената на енергията, както и на падащите цени на газа на едро.