С "огнен" концерт ще бъдат отбелязани 20 години на специалност "Български танци" в НУИ "Панайот Пипков" в Плевен
В специалността към момента се обучават над 70 ученици от 4 до 12 клас. "Това са едни от талантливите деца на Плевен, защото учат в един от националните културно-образователни центрове в България, каквото е НУИ "Панайот Пипков". Тези деца ще покажат пред публика своите умения, изградени на базата на професионализма на своите преподаватели и корепетитори", отбеляза Илиев.
В концертната програма са подготвени танци от различни жанрове. Ще има балет, испански, неаполитански танци, съвременни танцови техники и разбира се, български народни танци от всички фолклорни области на България. Всичко, което сме подготвили е изцяло нова постановка, резултат на няколкомесечен труд, добави Арабаджиева. Целта ни е да покажем, че българският танцьор е мултифункционален, подчерта Илиев. В концерта ще участват освен настоящи, но и бивши възпитаници на училището.
Илиан Илиев и Танушка Арабаджиева подчертаха доброто сътрудничество между преподавателите, симбиозата между музикалните и танцовата специалности, за да може учениците да получат отлична подготовка, доказана през годините със спечелените многобройни награди. Сред преподавателите, допринесли за утвърждаване на специалността, са Румен Тодоров, Галина Георгиева, Данаил Цолов, Маня Николова, Симо Терзиев, Пешка Михайлова, Жанета Русева, Мартин Йорданов, Елка Недялкова, Силвия Хайдърска, Таня Цветанова и Георги Енчев.
Концертът ще се състои на 8 април, събота, в Драматично-куклен театър "Иван Радоев". Входът е само с покани.
През 2001 г. по идея на преподавателя Димитър Стайков и с подкрепата на тогавашния директор на училището Жечка Димитрова се прави предложение към Министерство на културата за разкриване на специалност "Български танци". Първи ръководител е хореографът Пламен Николов. През 2002 г. се провежда и първият прием на ученици и випускът започва своето обучение след завършен 7 клас с преподавател Пламен Николов и корепетитор Румен Тодоров.
Многобройни са и наградите от национални и международни конкурси със спечелени призови места, златни и сребърни медали, златни лири, плакети в категории "танцови състави", "камерни танци" и "надиграване по двойки". Големите сценични постижения се затвърждават и на международната сцена с участия в редица фестивали. Голяма част от възпитаниците на специалността продължават своето развитие като артист-балетисти в Държавен ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев", Северняшки ансамбъл "Иван Вълев"-Плевен, Фолклорен ансамбъл (ФА) "Тракия", ФА "Пирин", ФА "Пазарджик" и други професионални танцови формации в страната и чужбина.