Форум за готовността на малките общини за реакция при бедствия се състоя в Софийския университет
Форумът е част от събитията, организирани за 60-годишнината от създаването на Геолого-географския факултет, като самостоятелно звено в СУ. През тази година се честват и други значими събития - като 135 години от създаването на Софийския университет "Св. Климент Охридски", 130 години от първата академична лекция по геология и 125 години от първата академична лекция по география.
Сред участниците бяха изявени учени преподаватели от Софийския университет, експерти и студенти. Модератор на срещата беше главен асистент д-р Надежда Жечкова. Кръглата маса беше открита от проф. д-р Климент Найденов - декан на Геолого-географския факултет. Той акцентира на изключителното значение на професионалния подход при борбата с бедствия и аварии, и призова за по-голяма активност от страна на кметовете на общини в търсене на сътрудничество с научната общност. Доц. д-р Методи Иванов в своя доклад отбеляза част от проблемите и предизвикателствата пред местното самоуправление в България. Той изтъкна необходимостта от децентрализация и целеви инвестиции в определени региони на страната. Доц. д-р Стелиян Димитров - ръководител на катедра "Геопространствени системи и технологии" и директор на Националния университетски център за геоинформационни технологии, и асистент Мартин Илиев споделиха практическия си опит в презентация на тема "Интегрирано приложение на геопространствените технологии при оценката и картографирането на природните заплахи и рискове". Беше коментирана и концепцията за дигитални двойници, модели и сенки, като бъдещо развитие на геотехнологиите и възможностите за тяхното приложение в превенцията на природните бедствия. Проф. д-р Янко Герджиков, доц. д-р Диян Вангелов, главен асистент д-р Зорница Доцева говориха за актуалната тема "Защо е необходима оценката на мониторинга и превенцията на неблагоприятни явления да са задължителни в ПИРО (План за интегрирано развитие на община). Проблематиката беше поднесена по атрактивен начин и ангажира вниманието на студентите.
"Готовност на малките общини за реакция при бедствия и аварии" беше заключителният доклад на експерта по местно самоуправление Милена Чомакова.
Четири бяха основните изводи, около които се обединиха участниците в дискусията. Те бяха формулирани от Чомакова, като недостатъчно финансиране на дейностите по защита от бедствия и аварии, почти пълна липса на изпреварваща профилактика и подготовка на населението за адекватни реакции, липса на ефективен алгоритъм за точни реакции при бедствия и аварии, и недостатъчна активност от страна на кметовете, общинските и държавни ръководства при използване на научния потенциал на големите университетски центрове и БАН.
Беше повдигнат и въпросът за създаване на Национална геоложка служба, тъй като България е единствената страна в Европа в която не съществува подобна структура.