Изложбите „Един живот“ и „Отблизо“, подредени в Художествената галерия в Казанлък, представят двете страни на една фотоизповед
В „Един живот“ казанлъшкият творец Александър Иванов разказва историята на стар бук, на който е посветил две години от работата си, запечатвайки неговите метаморфози през всеки един сезон. „Искаше ми се тази зала да се превърне в храм. Храм на моята почит към дървото. Две години се опитвах да разгадая заплетените истории на житейския му път, но не мисля, че успях напълно“, разказа за БТА фотографът. По думите му го е впечатлила визията на дървото и това, че то има много различни лица. „То е на около 120-150 години, изживяло си е живота, а в него има много история, част от която се опитах да разкажа през различните сезони“, коментира той. „В православните храмове зографите са си позволявали да сложат името и лика си на най-незабележимото място. В галерията ще видите лицето на автора на 32 фотографии в изложбата на Илиян Мичев „Отблизо“. Извиках го да направи няколко снимки за спомен, а той сътвори цяла изложба“, разказа Александър Иванов.
„С Александър се познаваме от много време, но за пръв път той ме допусна толкова близо до своята работа и своя процес на заснемане, който съм отразил в изложбата „Отблизо“, коментира Илиян Мичев. Той отбеляза, че заснемането на Александър Иванов по време на работа никак не е било лесно, а на няколко пъти се е налагало да го прекъсне и да влезе в неговия кадър, за да успее да му направи портрети в работна среда. „Накрая решихме да направим и тази обща изложба, за да стане по-богат разказът и зрителят да види цялата история от край до край“, отбеляза Мичев.
Директорът на Художествената галерия в Казанлък д-р Пламен Петров коментира, че години наред Александър Иванов продължава да се вълнува от темата за гората. „Това е тема, за която все по-често говорим предвид глобалните катаклизми, които нарушават покоя ни и равновесието на планетата, а изкуството винаги реагира много бързо на всички тези процеси“, посочи той. Д-р Петров каза още, че творбите от изложбите ще станат част от колекцията на културния институт, който има фонд фотографии, макар и не много на брой. „Още от 1902 година, когато е създадена, художествената сбирка в галерията започва своето натрупване именно през даренията на различни поколения творци“, отбеляза той и благодари на двамата автори на изложбите.
Според фотографа Николай Треиман изложбата на Александър Иванов е български пример в световно известното течение сюжетен минимализъм, но това ни най-малко не намалява естетическата й стойност. "Авторът е успял по неповторим начин да накара човешкия ни поглед да се отдаде на съзерцателна наслада и приятно опиянение”, коментира той.
Експозициите „Един живот“ и „Отблизо“ могат да бъдат разгледани в Художествената галерия в Казанлък до 7 май.