Министерският съвет предлага на президента Светлана Стойчева-Етрополски за извънреден и пълномощен посланик на България в Кралство Швеция. Това става известно от правителствено решение, публикувано в системата за правна информация на Министерския съвет. 
Решението е взето на 3 април т.г. и е подписано от премиера Гълъб Донев и от главния секретар на Министерския съвет Красимир Божанов.
Служебният кабинет, на основание чл. 98, т. 6 от Конституцията на България, предлага държавният глава да издаде указ за освобождаване на Иван Веселинов Павлов от длъжността посланик на България в Кралство Швеция. Причината е изтичащият му мандат през лятото на 2023 г. Служебният кабинет предлага президентът да издаде и друг указ, с който да назначи Светлана Стойчева-Етрополски за посланик в Швеция със седалище в гр. Стокхолм.
Кралство Швеция е конституционна монархия с парламентарна форма на управление и население от близо 10,5 млн. души. Швеция притежава утвърден международен имидж като държава, силно застъпваща се за правата на човека, демокрацията и демократичните процеси в страните, върховенството на закона и равенството между половете. 
Шведската икономика е модерна, отворена и високоиндустриализирана. Енергийният сектор е добре развит, базиран най-вече на водноелектрически централи. Промишленият сектор е концентриран най-вече върху производството на високи технологии – оборудване за електроцентрали, фабрики, прецизни машини, автомобили, космическо оборудване, летателни апарати, лекарства и телекомуникационно оборудване. 
Дипломатическите отношения между България и Швеция са установени на 6 юни 1914 г. През 1964 г. двете страни издигат дипломатическите си мисии в ранг посолства. На 30 септември 2010 г. Швеция закри посолството си в София.
Швеция е една от страните с висок инвестиционен потенциал, като съществуват възможности за разширяването на инвестициите ѝ в България. За изминалите 5 години търговското салдо е положително за България. Дейностите, в които е инвестиран шведски капитал, са свързани със секторите: телекомуникации, електроника и електротехника, производство на машини и съоръжения, превозни средства, търговия и др. Шведските компании проявяват интерес към разширяване на присъствието си в енергетиката, транспорта, изграждането на съоръжения за отпадъчни води и опазване на околната среда, здравеопазването, IT сектора и производството на електроника, машини и оборудване, както и във военния сектор. В износа на България преобладават семена от слънчоглед, продукти на обработвателната, мебелната, електротехническата и шивашката промишленост, а във вноса основни стоки са: транспортна техника, автомобили, медикаменти, риби и др. Продължава положителната тенденция в продажбите и реализацията в Швеция на различни сортове български вина. 
Подписано е споразумение на шведския военнопромишлен гигант Saab за доставка на подвижното съоръжение за поддръжка (Deployable Maintenance Facility) за българските ВВС.
По официални статистически данни на шведската страна броят на българските граждани в Швеция нараства устойчиво през последните пет години. По данни на Посолството на Република България в Стокхолм българската общност в Швеция наброява около 17 000 души.
Предвид изтичащия през лятото на 2023 г. мандат на действащия ръководител на Посолството на Република България в Стокхолм Иван Павлов, Министерският съвет предлага кандидатурата на Светлана Сашова Стойчева-Етрополски за извънреден и пълномощен посланик на Република България в Кралство Швеция със седалище в гр. Стокхолм.
Светлана Сашова Стойчева-Етрополски е родена на 4 март 1974 г. в София. Магистър е по икономика от Университета за национално и световно стопанство в София. Има допълнителни специализации по различни програми: курсове по въпроси на ЕС, европейската интеграция и европейските структурни фондове към Холандския институт за международни отношения "Клингендал" в Маастрихт и в Европейския институт за публична администрация в Барселона; обучения в Дипломатическия институт към МВнР на Република България и в Дипломатическата академия на Министерството на външните работи на Хърватия (в сътрудничество с МВнР на Дания).
Светлана Стойчева-Етрополски е дипломат от кариерата с дългогодишен професионален опит от работа както в Министерството на външните работи в София, така и в задгранични представителства на Република България. Има личен дипломатически ранг „пълномощен министър”. 
От юни 2018 г. до юни 2022 г. тя е извънреден и пълномощен посланик на България в Канада. В периода 2014 г. – 2018 г. е била последователно заместник-ръководител на дипломатическото българско посолство в Отава и временно управляващ посолството. От 2007 до 2011 г. е била завеждащ на консулската служба в Генералното консулство на България в Ню Йорк, като в периода от 2009 г. до 2010 г. е изпълнявала длъжността временно управляващ генералното консулство.
От 8 август 2022 г. тя е началник на кабинета на министъра на външните работи.
Владее английски и руски език.