Трябва да говорим с учениците за рисковете, които могат да се предизвикат от тяхното поведение, както и за негативните последици, защото много от децата имат разбирането, че не подлежат на наказания, защото са малолетни и непълнолетни. Младите хора трябва да знаят и да разберат, че те са членове на обществото и имат задължения към него. Това каза за БТА психологът Младен Владимиров, попитан дали учениците, особено тези в началните класове, се нуждаят от психологическа и емоционална подкрепа, като се върнат в класните стаи след сигналите за бомбени заплахи от миналата седмица в училища в София и в страната.
От 27 до 30 март имаше лавина от заплахи за взривни устройства в училища. Учители и родители споделяха, че учениците са много притеснени, особено малките ученици, защото отиват на училище, но ги разпускат на двора, а училищни директори поискаха актуализиране на протокола и точен план за действие при сигнал за бомбена заплаха. От полицията установиха, че и ученици са се включили в изпращането на сигнали за взривни устройства в училища, защото "не им се ходи на училище".  
Трябва да има превенция, за да не се стига до кризи, защото тогава остават някакви последици от съответните действия. Необходима е превенция сред учениците за рисковете, които стоят пред тях - свързани със земетресения, с пожари или с бомбени заплахи, с футболно хулиганство или с вечерен час, обясни психологът.
"Спокойното дете, независимо в семейна среда, в детската градина, или в училище, се отглежда от спокоен възрастен. Когато с детето се случи непредвидима ситуация, проблемна ситуация, то гледа как реагират възрастните. Видяхме в първите дни, че възрастните нямаха алгоритъм на действие. Училищните директори, подобно на деца, в една неясна ситуация очакваха институциите, местната власт, в която има специални служби за такива ситуации, и полицията, да дойдат и да им обяснят какви действия да предприемат. Самите директори не бяха сигурни, бяха тревожни и някои от тях действаха вероятно панически, други са били в ситуация на стрес и сигурно са се разгневили на своята собствена безпомощност. И това се виждаше, имахме едни хаотични действия и едни хаотични възрастни хора", коментира Младен Владимиров.
Според него психологическа помощ трябва да се окаже на директорите, но това трябва да стане, когато ситуацията е приключила. "Истината за психологическата помощ е, че тя трябва да дойде и да те подкрепи, за да си върнеш контрола и усещането за това, което се случва, да си кажеш, че можеш да го контролираш, както и да контролираш себе си в тази ситуация", обясни психологът.
Той каза, че след всичко това, което се случи в училищата, задължително трябва да се помисли за превенция. "Говорим за това, че трябва да дадем алгоритъм за пропускателния режим и как да се действа в такива ситуации. През миналата седмица, при сигналите за взривни устройства, един директор беше решил да пусне децата, а друг директор не беше направил това. По този начин се поражда конфликт", заяви Владимиров.
Като минат изборите и се поуспокоим, ще трябва да се върнем на нивото на класната стая, каза психологът. "Видяхме през миналата седмица в медийния поток, че освен тези верижни писма, с бомбени заплахи, които "летят", понеже това се случва и работи, и се затварят училища, имаше и ученици, които са се обаждали с подобни сигнали. Детският наивитет не знае, че това е много тежко деяние, това е наказуемо деяние. Трябва да се отиде в училищата, като в по-голямата част от тях има училищни психолози, които могат да разговарят с учениците. Към всеки  столичен район, както и към общините, които са към градовете, има т.нар. местни комисии за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Това деяние, да се обадиш и да затвориш училище, е противообществена проява и е наказуемо деяние по закона. Нека децата да знаят, че имат своите права, но имат и своите задължения", коментира психологът.
Трябва да се говори с учениците - да им се разкаже, че подаването на сигнал е наказуемо деяние, както и какви видове санкции може да има, каза Владимиров. "Също трябва да се знае, че в 100 процента от случаите подаден сигнал за бомба се разкрива, и че това не може да остане скрито. Учениците трябва да знаят, че това не е забавление и може да доведе до негативни последици за тях", заяви психологът.
Според него трябва също да се разшири темата и да се говори с учениците за всичко опасно, което има около тях. Може да се отвори и темата за водния травматизъм, защото сега е студено, но през лятото децата ще се къпят в неохраняеми водни басейни, ще се къпят в язовири и езера, а това е опасно за тях. Трябва да се говори с учениците и за това как се движат в планината - как да бъдат подходящо екипирани и облечени, за да не се изгубят или измръзнат. Има важни теми за разговори с учениците. Сегашното младо поколение е много активно и обича да се храни здравословно, обича и различните кампании, но ние, възрастните, трябва да им подскажем кои са рисковете за тях и какви са негативните последици, ако те решат да експериментират с нещо, подчерта психологът.
"С учениците, които подадоха сигнали за взривни устойства в училища, има структури, които са задължени да се намесят. Нека има превантивна дейност, защото много епизодично говорим с децата - във връзка с различни кампании. Възрастните трябва да обясним на децата, че има поведения, които могат да бъдат укорими, и че децата носят санкции за своето поведение", каза Младен Владимиров.