Българската телеграфна агенция (БТА) и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) ще улеснят и подобрят начина, по който информират за актуалната пътна обстановка и въведените ограничения в движението. Двете институции подписаха договор за медийно партньорство в Националния пресклуб на БТА.
Днес се навършват 140 години от създаването на АПИ и по-точно - на нейните предшественици, заяви генералният директор на БТА Кирил Вълчев и припомни, че новинарската агенция на 16 февруари тази година отбеляза 125 години от излизането на първия бюлетин с новини.
Използваме повода на днешния ден, за да обявим ново партньорство между тези две вековни български институции, посочи Вълчев и подчерта, че България има вековни институции, че нищо не започва от нас, че имаме основание за самочувствие и причина за още повече отговорност в работата си в тези институции. По думите му българите строим пътища на места, където те минават от векове.
Генералният директор на БТА каза, че е любопитно, че през 1888 г. пътната мрежа на България, по-малко от десет години след Освобождението, нараства с над 50 процента и от 2100 км стига до 3367 км, а преди началото на световните войни, за 34 години българите са построили пътища, които позволяват пътната инфраструктура на страната след Освобождението да нарасне четири пъти.
Договорът, който днес ще подпишем с АПИ, има няколко измерения, посочи Вълчев. Първо, ще направим съвместна изложба с нашите колеги, в която ще представим архивни снимки за пътното строителство в България, каза той. Засега най-старите снимки, които намираме, са от 1947 г. със строеж на ново шосе в Южна България, уточни генералният директор. 
Обсъждаме с АПИ тази изложба да се превърне и в албум, в който да публикуваме новини от първите такива за пътното строителство в България от архивите на БТА до наши дни, добави Вълчев. Първите новини, които засега откриваме в нашите архиви, са след средата на миналия век, отбеляза той.
Друг аспект на нашия договор, освен че ще припомним миналото, е с АПИ заедно да подобрим начина, по който предаваме актуалната пътна обстановка и въведените ограничения в движението, заяви Вълчев и добави, че ще се опитат да го правят по-бързо, по-точно, прецизно, по-ясно, с по-лесен начин за използване, със свободен достъп от всички български медии. 
Ние ще се опитаме с нашите партньори от „Информационно обслужване“ да разработим интерактивна карта, която да позволява много по-лесно хората да се ориентират кои пътища са затворени, на кои има наложени ограничения и това да става максимално бързо и достъпно, каза Вълчев. Имам уверението и на министъра на вътрешните работи, че в този модел, който сега ще разработим заедно, ще се включи и КАТ към МВР.
Председателят на Управителния съвет на АПИ Венцислав Ангелов каза, че с този договор ще могат и занапред да отговорят на изискванията на гражданите както в информационен план, така и в стратегически план и заедно с БТА да подават нужната информация към крайния потребител.
Бихме искали предварително на база информацията от АПИ да изградим модел, който да е по-малко експертен и по-достъпен за хората, добави още Кирил Вълчев и изрази надежда в рамките на 140-ата годишнина на АПИ да предложат един модерен информационен продукт.