Природонаучният музей в резервата "Сребърна" ще отвори врати за посетители на 1 април
Посетителите ще имат възможност да научат много за екосистемата на резервата, както и за традициите и културата на този край на България. Експозицията ще бъде отворена всеки ден от 8:00 до 18:00 ч., без почивни дни, за да осигури на гостите възможността да разгледат богатата колекция от природни артефакти, растения и животни.
Езерото Сребърна е сред най-известните природни резервати в страната и един от 100-те национални туристически обекта. Намира се на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка - „Via Pontica“, с което се обяснява и голямото разнообразие от птици в резервата.
През 1948 г., с цел опазване на птичето богатство, езерото е обявено за птичи резерват, а през 1977 г. за биосферен резерват от списъка на ЮНЕСКО. През 1983 г. резерватът получава и най-голямо си признание - включен е в Списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО като естествена функционираща екосистема, осигуряваща важна жизнена среда на застрашения къдроглав пеликан.
Тези птици са световнозастрашен вид със статут "уязвим". В света са останали около 4000-5000 гнездящи двойки. Пеликанът е сред най-едрите птици в нашата орнитофауна. С размах на крилете над 2,5 м в полет прилича на малък делтаплан.
Интересен феномен за Сребърна са плаващите тръстикови острови, които често променят контурите на езерото. В Европа тези острови като местообитания на водолюбиви птици са представени само в езерото Сребърна и в Делтата на р. Дунав. Островите достигат големи размери и са наричани от местното население "кочки". Плаващите острови са особено важни за гнездящите птици в езерото.
През 2017 г. „Сребърна“ получи сертификата за Биосферен парк на ЮНЕСКО. С документа се удостоверява, че защитената територия покрива новите предизвикателства на Севилската стратегия за управление на биосферните резервати на Програма „Човекът и биосферата“ на международната организация.