Публичното удостоверяване на машините за гласуване сведе до минимум опасенията за злонамереност в изборния процес
Достъп до изходния код на машините се предоставя на представители на партиите и коалиции, регистрирани в публичния електронен регистър, поддържан от Централната избирателна комисия (ЦИК), припомни Мазнев.
Сигурността на софтуера на всяка машина се гарантира с комбинация от организационни и технологични мерки, за които отговаря ЦИК, подчерта още той. Заместник-министърът увери, че Министерството публично реализира всяка процедура, делегирана му от Изборния кодекс.
Работим само в една посока - осигуряване на прозрачност при подготовката на изборите, с цел изграждане на доверие в сигурността на вота, каза още той.
Следва пълният текст на интервюто:
- Г-н заместник-министър, в защитена среда Министерството на електронното управление предостави достъп до изходния код, който ще бъде инсталиран на машините за гласуване на изборите на 2 април. Колко представители на политически сили присъстваха и как протече процедурата?
Достъп до изходния код на машините се предоставя на представители на партиите и коалиции, регистрирани в публичния електронен регистър, поддържан от Централната избирателна комисия (ЦИК), във връзка с процеса на удостоверяване по чл. 213б от Изборния кодекс. Трите институции – Министерство на електронното управление (МЕУ), Български институт по метрология (БИМ) и Български институт по стандартизация (БИС), презентираха основните изводи и констатации, залегнали в доклада по процеса на удостоверяване на техническите устройства.
Всички присъстващи получиха изчерпателни отговори на поставени от тях въпроси, свързани със софтуера, който ще бъде използван на предстоящите парламентарни избори, като искам да подчертая, че за първи път в процеса участваха представители на всички парламентарно представени партии в последното Народно събрание.
- Как е гарантирана сигурността на софтуера на всяка машина?
Сигурността на софтуера на всяка машина се гарантира с комбинация от организационни и технологични мерки, за които отговаря ЦИК.
МЕУ, заедно с БИС и БИМ, са ангажирани към установяване на съответствието на машините за гласуване с техническата спецификация за същите. За целта е подготвена и приета след обществено обсъждане Методика за установяване на съответствието.
В техническо отношение, сигурността на софтуера се гарантира чрез проверки и използвани технологии, като: проверка на изходния код на операционната система, използвана в техническите устройства за машинно гласуване; проверка, дали са деактивирани всякакви комуникационни възможности в техническите устройства; генериране на код за проверка (хешкод) в хода на довереното изграждане и неговото публично огласяване, което позволява на всеки избирател да провери в изборния ден, дали използваният софтуер на конкретната машина е официално копие. За целта трябва само да сравни генерирания от машината хешкод с предварително огласения такъв в СИК и генериран при довереното изграждане на софтуера, и други проверки и тестове.
- Как да постигнем по-високо доверие в технологиите в изборния процес?
Министерството на електронното управление открито и публично реализира всяка процедура, делегирана ни от Изборния кодекс. Работим само в една посока - осигуряване на прозрачност при подготовката на изборите, с цел изграждане на доверие в сигурността на вота.
Но доверие се гради бавно. Много скоро, след като се реализира гласуването с машина, се въведе и процесът по видеонаблюдение и видеозаснемане. Дори нямахме време да възприемем машинното гласуване. Помните колко дълги бяха дебатите за машината и хартиената бюлетина. Във всеки един от нас е заложено да изпитва колебания и притеснения, когато налагат нововъведения. Именно затова, МЕУ направи публично достояние процеса по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване, разясни процеса по видеонаблюдение и видеозаснемане и сведе до минимум опасенията за злонамереност в изборния процес.
Съвместно с „Информационно обслужване“ АД организирахме редица демонстрации и медийни участия, за да споделим с обществеността направените стъпки за честни и открити избори.