Ученици и учители от Турция и Сърбия гостуват на свои приятели от Разград
Двете разградски образователни организации реализират дейностите по проекта съвместно с училища от Турция и Сърбия.
Днес възпитаниците на "Къщичката на чудесата" и на Езиковия център посрещнаха своите приятели по българска традиция с погача и сол, и тържество в Общинския културен център. Приветствие към чуждестранните гости, директорите на училища, детски градини и центрове за личностно развитие и социална интеграция от Разград произнесе ръководителят на проекта Айтен Кязимова. Младите хора от Разград поздравиха своите партньори с песни и танци. Гостите се докоснаха и до красотата на българския фолклор чрез програмата, представена от възпитаниците на танцова школа „Хорце“. По време на тържеството директорът на турското училище Ерсин Ишсевер и Мария Стойкович от сръбското учебно заведение раздадоха сертификати на участниците от Разград във виртуалните мобилности.
По-късно в регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ чуждестранните гости научиха любопитни факти за Разград, разказани от директора на културната институция Димитър Петров. Участниците се присъединиха и към шествието, организирано от Театрално-музикалния център в Разград по повод на Световния ден на театъра.
Проектът „STEAM-Powered еducation” се реализира от „Къщичката на чудесата“ - "Каанланд" и Езиков център „Свят“. Партньори на водещата организация по проекта "Каанланд" са училищата „Pamukoren Ortaokulu“ и „Branko Radicevic“ от Турция и Сърбия, обясни за БТА ръководителят на проекта. Кязимова припомни, че дейностите по проекта с обща стойност 60 000 евро започнаха през март 2022 г. В рамките на 18-месечния му период се осъществяват дейности чрез съвременните образователни подходи в обучението STEAM/STEM, които включват наука, технологии, инженерство, изкуство и математика. През септември миналата година ученици и учители от Разград посетиха училището в гр. Куюджак, Турция, където се проведе първата дейност по проекта „The motion of the technology” в областта на роботиката. Последваха две виртуални мобилности - „Оur world is a machine” и „Art in everywhere”, с домакини партньорските училища в Турция и Сърбия, като основните теми бяха в областите инженерни технологии и изкуство, посочи Кязимова.
Тя добави, че в рамките на едноседмичната мобилност „Ready or not, here I come Math” в Разград, учениците от трите държави ще изработят релефни карти на страните си, макети на катапулт и геометрични фигури и ще изчисляват обема им. Децата ще направят също сувенири с епоксидна смола и къщички за птички. Предвидена е и богата културна програма и посещения на исторически забележителности в градовете Велико Търново, Шумен, Варна и Русе. Изпълнението на проекта ще приключи със среща в Буяновац, Сърбия, в края на април тази година. Там децата ще работят по дейности в областта на природните науки, допълни ръководителят на проекта.