Докато в Европа вече говорят за изкуствен интелект, ние тук все още привличаме и задържаме ученици в училищна среда, каза пред БТА Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета (СРСНПБ) и бивш заместник-министър на образованието. Според него, за да има добро развитие по отношение на заплащането на учителите и осигуряването на нормална среда за обучение и преподаване, трябва да има стабилно политическо управление в страната, за да не изостава страната ни толкова сериозно от другите образователни тенденции в Европа и в света. Стаматов участва в Кюстендил в среща между директори на учебни заведения от Кюстендилска област.
В интервю за БТА Стаматов посочи, че все още не са ясни единните разходни стандарти за настоящата година, с оглед на това, че няма държавен бюджет. "Ако отстрани изглежда, че заплатите в системата на образованието са се стабилизирали, това съвсем не е така, защото те стабилно изостанаха през последните четири месеца. Тенденцията за 125 процента средно над средната работна заплата в страната изостана с около 20 процента надолу. Това трябва да бъде доста бързо наваксано, за да има млади специалисти", коментира Стаматов. Той допълни, че младите специалисти не се вълнуват от политическите вълнения в страната, а като всеки един млад човек искат да получават съвсем нормално възнаграждение.
"Колкото до средствата за издръжката на сградния фонд, те също не са променяни от доста години и единствено факта, че газта си възстанови сравнително плавно цените надолу, не доведе до проблем по отношение заплащането на горивото в отделните образователни институции", коментира още Диян Стаматов.
Според него в настоящия момент трябва да се започне абсолютно бързо със създаването на STEM - центровете в учебните заведения по Плана за възстановяване и устойчивост, защото в противен случай страната ни ще изпусне огромно количество европейски средства. "Много бързо след съставянето на добро правителство трябва да бъдат предприети промени в законодателството, свързани с приобщаващото образование, защо това е изключително важен момент за всички ученици, които са както еднакво добре подготвени, така и слабо мотивирани да имат равни възможности. Не на последно място са учебните планове и програми, които се променят много бавно и са толкова изостанали, че не могат да бъдат сравнени с европейските", каза още Диян Стаматов.
Той посочи, че в момента категорично има проблем с младите учители в няколко направления. Едно от тях е информатиката, математиката и физиката, а другото - чуждите езици. "Информатиката е проблем, защото има сериозно отворена ножица по отношение на заплащането между IT специалистите и учителите по информатика. Естествено е, че всеки млад специалист ще предпочете да вземе една стабилна заплата, която може да не е гарантирано да получава дълго време, но в настоящият момент ще е добра. Това е проблем, защото преподавателите по информатика са ключов фактор за следващите години. И ако преди време това не беше толкова важно, сега е изключително важна тяхната позиция в образователната система, както и доброто им заплащане", каза Стаматов.
Той посочи, че в момента стартовата заплата за учителите е 1500 лв. "Трудно ми е да кажа колко трябва да бъде, с оглед на инфлацията. Знам, че възможностите, които държавата може да си позволи са около 1800 - 1900 лв. стартова заплата, но това отново изостава спрямо европейските наши колеги. Може би, в настоящият момент стартовата заплата би трябвало да е вече 2500 лв. За много хора може би това изглежда странно, но по никакъв начин един млад човек не може да бъде задържан дълго време, ако не получава адекватно възнаграждение", каза председателя на СРСНПБ.
Той посочи, че Планът за възстановяване осигури средства, които са факт от началото на декември м.г. "Концепцията, по която трябва да се разработят образователните STEM проекти във всяко едно българско училище се бави, неясно по какви причини, но най-вероятно не е детайлно разработено всичко и по тази причина не е предложена на вниманието на училищата. Проблемът е, че в рамките на три години всички български училища трябва да имат изградени съвременни STEM проекти.  Почти всяко училище ще има по 600 хиляди лв. за изграждане на кабинети по биология, химия, физика, допълнителни пространства, които да бъдат съвременни. А всяко забавяне е пряко свързано с инфлацията, която никак не чака тези концепции да бъдат разработени. И ако преди две години 600 хиляди лева бяха една много внушителна сума, сега не е точно така", коментира още Стаматов.
Попитан за резултатите от усилията за привличане в училище на отпадналите ученици, той посочи, че според статистиката има голям резултат от действията на учители и директори в страната. "За голямо съжаление обаче те са самотни в тази своеобразна надпревара всички ученици да бъдат в училище. От екипите започнаха постепенно да изчезват другите участници - било то полиция, социални служби, общини и отново училището е единственият гарант, че всички ученици ще са в училище. Процентите сочат, че отпадащите ученици стабилно са намалели през последните години. Ако преди говорехме за 15-16 процента, сега те са 12-10 на сто, което е добре. Но всеки ученик е абсолютно важен, защото той е потенциален гражданин и трябва да бъде еднакво добре подготвен, както всеки друг", посочи още Стаматов.