Ден на отворените врати ще има в Националния институт по метеорология и хидрология, и във филиалите във Варна, Кюстендил, Плевен и Пловдив
През 2023 г. се навършват 150 години от създаването на Международната метеорологична организация и това е повод нейният приемник Световната метеорологична организация да апелира за инициативи в цял свят, които да насочат вниманието върху развитието на метеорологията през годините. Във фокуса на юбилейното отразяване, което е планирано за през цялата година, ще бъдат постиженията от миналото, достигнатият напредък и потенциалът, заложен в бъдещето. Затова и мотото на Световния ден на метеорологията тази година е: "Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията".
За отбелязването му НИМХ, заедно със своите филиали във Варна, Кюстендил, Плевен и Пловдив, и с хидрометеорологичните обсерватории в страната, организира днес Ден на отворените врати. Предвидени са разнообразни тематични инициативи.
Събитието ще започне в сградата на Националния институт по метеорология и хидрология в София, на бул. "Цариградско шосе" 66, в 10:00 часа с прожекция на филм в зала "Акад. Спас Вацов", и ще продължи до 17:00 часа. Ще има посещения в департамента "Метеорология", при дежурните синоптици, при агрометеоролозите и климатолозите, в метеорологичния парк, ще бъде пуснат и метеорологичен балон.
Посетителите в НИМХ ще могат да научат също как работи хидрометеорологичната служба в България, да се запознаят с изследванията на метеоролози, на хидролози и агрометеоролози, представени в постерна сесия на докторанти и постдокторанти, да дискутират със специалисти, да обменят опит и мнения по въпроси, свързани с времето, климата и водата.
От НИМХ публикуват и обръщение на проф. Петери Таалас, генерален секретар на СМО, по случай Световния ден на метеорологията. "Времето, климатът и кръговратът на водата са наша обща ценност и те не познават национални или политически граници. Затова ролята на международното сътрудничество е от съществено значение. Тази философия е залегнала в работата на голямото метеорологично семейство още от 1873 г. и ще ни води и в бъдеще. Нашият опит и наука са нужни повече от всякога. През 2023 г. Световният ден на метеорологията е много специален, защото се провежда в годината, в която предшественикът на СМО - Международната метеорологична организация, чества своята 150-годишнина", казва той.
Проф. Таалас отбелязва, че през изминалите 150 години националните метеорологични и хидроложки служби са събирали и стандартизирали данни, които стоят в основата на прогнозите за времето, приемани днес като даденост. Историята за обмена на данни на СМО е история на успеха на научното сътрудничество за спасяване на човешки животи и поминък.
Ние сме втората най-дългогодишна агенция на ООН. Гордеем се с постиженията си и ще ги отпразнуваме по време на една забележителна година, когато Световният метеорологичен конгрес, на който ще бъдат взети решения по ключови въпроси за организацията, ще бъдат договорени стратегически приоритети за популяризиране на нашата визия за свят, по-устойчив на екстремни метеорологични условия, климат, вода и други събития, свързани с околната среда.
"Половината от държавите, членуващи в СМО, все още не разполагат с адекватни системи за ранно предупреждение за опасни явления и ние трябва да запълним пропуските в основната система за наблюдение, особено в най-слабо развитите страни и малките островни развиващи се държави.
Ранните предупреждения са най-лесно постижимата задача, която трябва изпълним, за да се адаптираме към климатичните изменения - това вече не е излишен, а задължителен разход. Според Световния икономически форум през следващите десет години трите най-големи риска за световната икономика се крият в неспособността за смекчаване на климатичните промени, неуспешното адаптиране към тях и в природните бедствия", казва проф. Петери Таалас.