Бизнес програма за развитието на ловешката болница бе приета на общо събрание на акционерите
По думите му програмата предвижда подобряване на коефициента на ефективност на разходите на лечебното заведение, намаляване на задлъжняемостта и повишаване на ликвидността.
Както БТА съобщи, задълженията на ловешката болница са над осем милиона лева. Дългосрочните са около 7,5 милиона лева, а краткосрочните - около 800 хиляди лева.
„В бизнес програмата е предвидено с бавни темпове да се увеличават приходите на лечебното заведение, реорганизиране и минимализиране на разходите. Надявам се да излезем от тази тежка финансова ситуация. Не мога да се ангажирам с време и прогноза“, посочи директорът.
Той добави, че в приетия документ се предвижда още подобряване на енергийната ефективност на лечебното заведение, а също и на материално-техническата база, за което е отправено искане към държавата за отпускане на средства. Цели се и привличане на специалисти и апаратура.
Като най-сериозен проблем д-р Начков определи кадровата обезпеченост, дори при сега съществуващите структури. „Това разреши ли се, можем да повишим дейността на лечебното заведение, удовлетвореността и доверието на пациента, а по този начин да се покачат приходите“, каза директорът.
По думите му осигуряването на кадри би могло да се определи чрез законова мярка, чрез която бъдещите медицински специалисти и лекари, които се обучават чрез държавна поръчка, да бъдат ангажирани да работят в държавни структури за определено време.
Д-р Начков заяви още, че 43 процента от лекарите в ловешката болница са над 65-годишна възраст, както и 26 на сто от медицинските специалисти . Средната работна заплата на лекар е около 2000 лева, а на медицинска сестра - около 1700 лева.
От години в болницата с преустановена дейността са отделенията по съдова хирургия, урология, кардиология и гастроентерология.
„Възстановяването на тези отделения ще бъде много труден процес. Доста отделения са застрашени от затваряне при напускане на медицински специалисти или лекари, които са на пенсионна възраст и във всеки един момент могат да решат да прекратят трудовата си кариера“, посочи още д-р Алдин Начков.
На днешното общо събрание представителят на държавата като мажоритарен собственик е гласувал "за" приемане на бизнес програмата, а на Община Ловеч - "въздържал се". Представители на останалите общини в областта, които са акционери, не са присъствали.