Говорителят на кипърското правителство Константинос Летимбиотис определи първото официално посещение на президента на Кипър Никос Христодулидис в Гърция като много съдържателно, отбелязвайки, че Върховният съвет, който бе създаден за междуправителственото сътрудничество между Кипър и Гърция, институционализира отличните отношения между двете страни с оглед постигане на по-добро сътрудничество и координация за постигане на общи цели, както в секторите на енергетиката и корабоплаването, така и по кипърския въпрос. Това предаде за БТА кипърската агенция КНА.
В изявление в Атина, където придружаваше кипърския президент, Летимбиотис отбеляза също, че Христодулидис е информирал днес лидерите на гръцките парламентарно представени партии за приоритетите на кипърското правителство, особено по отношение на кипърския въпрос и относно предложението за по-активно включване на ЕС в усилията за излизане от задънената улица и за незабавно подновяване на преговорите в рамките на ООН.
Той каза още, че официалното посещение на Христодулидис в Гърция е било много съдържателно, а не само символично и е допринесло за обмяната на мнения между кипърския президент и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис, президента Катерина Сакеларопулу и лидерите на парламентарно представените партии.
Летимбиотис каза, че Христодулидис се връща в Кипър за срещата си утре със заместник-генералния секретар на ООН Розмари Ди Карло, която ще се проведе в рамките на контактите по кипърския въпрос и за подготовка за срещата на Европейския съвет следващата седмица и двустранните срещи, които ще има по време на Европейския съвет.
 
Запитан дали президентът Христодулидис смята, че е подкрепен от Гърция, говорителят на кипърското правителство припомни казаното от Мицотакис вчера, че в Гърция гледат положително на по-активното участие на ЕС в усилията по кипърския въпрос.
Летимбиотис подчерта, че в момента Христодулидис  е съсредоточен върху подготовката на почвата за подновяване на преговорите и че ще замине за Брюксел ден преди срещата на Европейския съвет, за да проведе лична среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и обстойно да представи предложението си за по-активно участие на ЕС. Летимбиотис изрази надежда, че по-активното включване на ЕС в това усилие ще доведе до подновяване на преговорите.
Кипър е разделен от 1974 г., когато Турция нахлу и окупира северната му част. Поредицата мирни преговори, водените от ООН, досега не са произвели резултат. Последният кръг от преговори през юли 2017 г. в швейцарския курорт Кран Монтана завърши безрезултатно.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)