Депутат от Брезник в 25-ото обикновено Народно събрание се обявява против депортацията на българските евреи
Преди осемдесет години депутати, водени от подпредседателя на 25-ото обикновено Народно събрание Димитър Пешев и Светия синод начело с митрополитите Стефан и Кирил, помагат в спасяването на българските евреи. Страната ни отказва да се подчини на хитлерова Германия и осуетява плановете за депортацията им. В подкрепа на решението застават редица представители на различни съсловия: лекари, адвокати, писатели, интелектуалци и учени. Благодарение на действията им страната ни успява да спаси хиляди човешки животи от лагерите на смъртта.Малко известен факт е, че един от депутатите в 25-ото обикновено Народно събрание, подписал се под декларацията на Димитър Пешев, е брезничанин. Неговото име е Александър Симов Гигов, който след 9 септември 1944 г. е убит от Народния съд.
В Брезник е и единственият у нас възпоменателен знак в памет на евреите, полагали робски труд по време на Холокоста. Той се намира в местността "Гледан". В близост до паметника са и останките на някогашната каменна кариера, където са работели евреите от Първа трудова дружина от 1941 до 1944 г. Спомените си от този период, когато е била 6-7 годишно дете, споделя пенсионираната библиотекарка Павлинка Денкова от Брезник."В дворното място срещу нашата къща построиха бараки, в които докараха и настаниха много мъже със сини дочени облекла. Всяка сутрин, под строи, те се отправяха към близката кариера, носейки със себе си огромни чукове и лопати. Сега на това място, където бяха временните им жилища, се издига сградата на брезнишката болницата", разказа брезничанката.
Инициативата за поставяне на възпоменателен знак край Брезник се роди през 2018 г. по идея на организациите "Шалом" и "Приятели на Израел в България – Негев". Тя бе част от Националната програма, с която се отбеляза 75-ата годишнина от спасяването на българските евреи и депортацията на евреите от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот.
Полагането на робски труд в еврейските трудови дружини, които включват трудовите групи, е известно на световната общественост и се оценява като една от най-жестоките репресивни мерки по Закона за защита на нацията.