Британският архитеркт Дейвид Чипърфийлд, който спечели наградата „Прицкер“ за 2023 г., е известен предимно с проекти на културни обекти, като музея „Хумекс“ в Мексико, реставрацията и реконструкцията на Новия музей в Берлин, разширението на Музея на изкуството в Сейнт Луис. Той получава признанието за минималистичния си стил и баланса между традиции и модернизъм, както и за работата си за обновяване на градовете.
Журито на наградата „Прицкер" изтъкна „недотам забележимото, но трансформиращо гражданско присъствие на работата му, която избягва тенденциите в полза на функционални и трайни проекти“. То посочи като пример неговата галерия „Джеймс-Симон" на Острова на музеите в Берлин - бяла музейна сграда с колонади от 2019 г. Според журито галерията е едновременно внушителна и се вписва добре в средата, като запазва гледките към околния градски пейзаж. Тя е екологично устойчива благодарение на качеството на материалите и изграждането.
„Той е плодовит архитект, който е радикален в своята сдържаност", се казва в изявлението, с което се обявява лауреатът на наградата „Прицкер“ за 2023 г.  Неговият „непреходен и модерен стил се изправя срещу  извънредните ситуации, свързани с климата, трансформира социалните отношения и вдъхва нов живот на градовете". 
„Не виждаме веднага разпознаваема сграда на Дейвид Чипърфийлд в градовете“, отбеляза журито, „а различни сгради на Дейвид Чипърфийлд, проектирани специално за съответните обстоятелства“.
Сред известните проекти на Дейвид Чипърфийлд е централата на козметичната компания "Аморепасифик" в Сеул , която се отличава с поредица от вертикални алуминиеви ребра по цялата стъклена фасада. Те осигуряват сянка от слънцето и подпомагат естествената вентилация, като едновременно дават поглед към външната среда. 
Централата на Би Би Си в Глазгоу, Шотландия, завършена през 2007 г., е с обширен централен атриум с открито стълбище. 
Друг по-нов проект на Дейвид Чипърфийлд е реновирането на  Стария дворец на прокураторите на площад „Сан Марко" във Венеция. 
Дейвид Чипърфийлд каза пред Асошиейтед прес в деня преди да бъде обявена наградата, че музейните проекти за него са сред най-значимите. „Музейните ни проекти винаги са ни давали възможност да боравим с физическата страна на архитектурата – пространство, обем, материал, светлина. Но те ни дават възможност и да боравим с обществената значимост“, каза той. „И как една културна институция се вписва в града, независимо дали Сейнт Луис, или Анкоридж, или Девънпорт, Айова“.
Дейвид Чипърфийлд е на 69 години. Той проектира повече от 100 обекта за четири десетилетия. Те варират от културни, граждански и академични сгради до градско планиране и резиденции. Дейвид Чипърфийлд е базиран в Лондон, но има офиси също в Берлин, Шанхай, Милано и Сантяго де Компостела. Архитектурното си бюро основава през 1985 г. , Преди това работи за известни архитекти, като Норман Фостър и Ричард Роджърс. Репутация си създава с проекти на престижни магазини в Лондон, Париж, Токио, Ню Йорк.
Речният музей на гребането на Темза е първата сграда на Дейвид Чипърфийлд в родната му Англия. Завършена е през 1989 г.
Сред проектите, по които сега работи Дейвид Чипърфийлд, са разширение на Националния археологически музей в Атина, нов стадион за Зимните олимпийски игри през 2026 г. в Милано, жилищен комплекс в Австралия – първият му обект в страната, жилищни кули в Белгия, Германия, Китай, Ню Йорк.
Дейвид Чипърфийлд е лауреат също на наградата РИБА Стърлинг за 2007 г. за Музея на съвременната литература в Марбах, Наградата за съвременна архитектура на Европейския съюз "Мис ван дер Рое", на Германската архитектурна награда, както и на много други професионални отличия.
Наградата "Прицкер" е учредена от американския бизнесмен Джей Прицкер през 1979 г. Тя се присъжда на живи архитекти, чиято работа съчетава талант, авангардност и хуманитаризъм. Лауреатите получават 100 000 щатски долара и бронзов медальон.