Творческата интерпретация на дигиталната зависимост бе представена в изложба в Кърджали
Изложбата е част от проект на библиотеката, финансиран от Национален фонд „Култура“ и носи името „Бинарно прегаряне“.
„Както повечето от вас знаят, Световната здравна организация определи зависимостта от технологиите като една от най-сериозните болести в нашия век. Целта на екипа на библиотеката е да афишира нарастващия проблем на разпадане на реалното междуличностно общуване като социално явление на дигитална зависимост от интернет, социални мрежи и игри, и неговото преодоляване, измествайки фокуса от екрана към форми на изкуство в парадигмата от консуматор към създател“, каза при откриване на изложбата директорът на библиотеката Елисавета Кехайова. Тя подчерта, че изложбата е само част от творческата работа на младежите по пътя на превенцията и припомни за друга дейност от проекта, изразена в изграждането на web инсталации от хардуерни устройства, стари компактдискове, оплетени в мрежи от различен материал – кабели, конци, символ на дигитално оплитане и пристрастяване. Тези инсталации също бяха изложени в библиотеката.
Създателите на картините имаха възможността да разкажат за своите творби, както и да споделят мнение по проблема с дигиталните зависимости. Някои от тях споделиха дори, че „за да не прегорят“, щом почувстват нужда, оставят за седмица интернет, социални мрежи и други приложения, а телефона използват само за обаждания.
Проектът на библиотеката в Кърджали е по Програма „Социално ангажирани изкуства“ 22 на Национален фонд „Култура“. Той предлага цикъл от дейности – тип игра, с реални „нива“ за провокация към социална адаптация и реализация на дигитално зависими младежи. В него са включени над 300 деца от различни учебни заведения в Кърджали.